Редовната дъвка вече може да се превърне в неочаквано оръжие срещу грип и херпес вируси. Учените са разработили формула, която неутрализира патогените, преди да навлязат в кръвта.
Учените са търсили защита срещу много вируси
Търсенето на нови лекарства е безкраен и много вълнуващ процес за учените. И ако успеят да създадат нещо интересно и необичайно, тогава учените са просто възхитени. Точно такъв вид лекарство беше създадено наскоро от изследователи от университета в Пенсилвания.
Новото лекарство може значително да намали вирусния товар за редица често срещани инфекции. По-специално грипни и херпесни вируси.
„Контролирането на предаването на вируси продължава да бъде голямо глобално предизвикателство. Скорошният ни опит с COVID-19, непрекъснато развиващата се ситуация с птичия грип H5N5 и дори бързото разпространение на морбили по време на настоящите огнища в САЩ ни показаха това без съмнение“, каза съавторът на изследването д-р Хенри Даниел.
Преди няколко години, докато пандемията се разгръщаше, Даниел и неговият екип намериха иновативен начин да се опитат да ограничат предаването на SARS-CoV-2. Те искаха да атакуват вируса в слюнката, който, след като бъде погълнат, бързо се размножава и след това се разпространява в другите чрез кихане, кашляне и говорене.
Те са разработили дъвка, която сега е подложена на клинични изпитания. Тази дъвка съдържа протеини на растителна основа, които блокират способността на вируса да взаимодейства с клетките гостоприемници.
Тяхното изследване имаше за цел да разшири този подход, за да обхване по-голям брой вируси.
„Широкоспектърният антивирусен протеин (FRIL), който присъства в натурален хранителен продукт (боб на прах) за неутрализиране не само на вирусите на човешкия грип, но и на вирусите на птичия грип, е навременна иновация за тяхната превенция и предаване“, обясни лекарят.
От какво се прави антивирусната дъвка?
Бобовите култури, които учените са изследвали, са боб (Lablab purpureus), известен също като зюмбюл. Това бобово растение с високо съдържание на протеини е включено в някои традиционни рецепти в части от Судан, но до голяма степен е изпаднало в немилост в родната си Африка и сега се смята за култура-сирак.
Тези зърна изглеждат вкусни и питателни, но са специални по една причина – съдържат антивирусния протеин FRIL.
Екипът на д-р Даниел, заедно с колеги от Финландия, тества дъвка, направена от лабораторни зърна, и установи, че нейната антивирусна ефективност срещу два щама на грип A (H1N1, H3N2) и два вируса на херпес симплекс (HSV-1 и HSV-2) е много широко разпространена.
Струва си да се отбележи, че HSV е много често срещан и няма ваксина за него, а HSV-1 обикновено се разпространява орално, което прави антивирусната дъвка вълнуваща перспектива.
Как е тестван ефектът от дъвката
В експерименти учените са използвали симулатор за дъвчене (буквално огромен набор от макети на челюсти) и са демонстрирали, че дъвките, направени от 79 милиграма лабораторно отгледан боб на прах, надеждно освобождават FRIL в слюнката.
Анализ за намаляване на плаката установи, че само 40 милиграма от 2-грамова таблетка дъвка са достатъчни, за да намалят вирусния товар с повече от 95% при грип. За HSV-1 – 160 милиграма, за HSV-2 бяха необходими само 74 милиграма.
Дъвката е произведена според нормативните стандарти, точно като истински медицински продукт, и е съхранявана на стайна температура близо 800 дни. Продуктът обаче не се разваля и все още съдържа активен FRIL.
„Тези наблюдения предполагат, че дъвката от боб може да бъде оценена в клинични изпитвания при хора, за да се сведе до минимум вирусното замърсяване/предаване“, добави ученият.
Следващата цел на екипа е птичият грип, тъй като отгледаният в лаборатория боб на прах е показал ефективност срещу различни щамове.