Родителите могат да развият и насърчат интелигентността на децата си по няколко начина.
С наближаването на края на 2024 г. някои родители може би вече мислят как могат да помогнат и да мотивират децата си да постигнат още по-голям интелектуален напредък с началото на новата година.
Експерти по родителство смятат, че интелектуалното стимулиране, заедно с достатъчно време за игра и осигуряване на адекватен сън, значително допринася за когнитивното развитие на детето и бъдещия успех, съобщава The Times of India. Като въведат определени навици в живота си, родителите могат да повлияят положително на развитието на децата си. По-долу ще разберем какви са тези навици.
Мотивирайте ги да изпълняват самостоятелно задачи, които ги притесняват.
След определена възраст много родители инстинктивно насърчават децата си да превъзхождат това, в което са добри, и да оставят настрана това, в което не са добри. Умните деца обаче, особено тези, които са не само академично надарени, но и силни в други области като музика или спорт, се нуждаят от дейности, които им позволяват да толерират провала и да изпитват по-малко натиск за постигане.
Бъдете до тях, когато ви се доверят и не ги съдете.
Родителите са защитници на децата си и в много ситуации им се доверяват, когато възникнат проблеми. Според специалистите родителите трябва да помислят как ще постъпят в подобни ситуации, тъй като децата често копират тяхното поведение. Ако родителите подхождат към проблемите спокойно и рационално, децата ще растат умствено и емоционално по този начин, което означава, че с времето ще възприемат прагматичен възглед за живота.
Те ще подходят към обстоятелствата от гледна точка на решаване на проблеми. Родителите ще могат да видят как детето решава проблемите в живота си с прости, но интелигентни решения, докато други деца на неговата възраст може да се затруднят да разширят кръгозора си. Да, винаги трябва да сте до тях и да ги подкрепяте, но и да им позволите да бъдат уверени и скромни, което е ключът към бъдещия им успех.
Четете им по-често
Както се съобщава, много проучвания показват ползите от четенето на деца от ранна възраст. Малките деца имат полза от четенето, защото то увеличава техния речников запас, насърчава креативността, подобрява когнитивните умения и им помага да развият езикови умения и умения за слушане.
Четящите деца стават по-умни. Когато детето ви порасне, оставете го да ви чете, дори ако вие му четете, когато е още много малко. Този навик не само предоставя страхотна възможност за свързване, но също така помага за задълбочаване на разбирането на езика и разказването на истории. За да запазите интереса на децата си към четенето, посещавайте редовно местната библиотека и им позволявайте да избират книги, които харесват.
Дайте им някои умствени предизвикателства
Не забравяйте да намерите време за игра. Един от начините да помогнете е да поставите на децата интелектуални предизвикателства, за чието решаване те трябва да работят усилено. Не лишавайте децата от свободното време, за да не изпитват удоволствие от ученето. Трудно е да се знае къде да се постави границата между ученето и забавлението, но е важно да се гарантира, че децата могат да учат, когато искат, а не само когато ги принуждавате чрез дейностите, които планирате. .
Уверете се, че имат здравословен график за сън
Пълноценният сън оказва значително влияние върху когнитивното развитие на детето. Според изследвания сънят и IQ са пряко свързани. Що се отнася до тестовете, децата, които спят достатъчно, често се справят добре.
Осигуряването на препоръчаното количество сън на децата е от решаващо значение, когато се опитвате да отгледате умни, успешни деца. Според обичайните стандарти децата в предучилищна възраст трябва да спят от 10 до 13 часа, децата в начална училищна възраст – от 9 до 12 часа, учениците от гимназията – от 8 до 10 часа.