Безсънието е един от най-често срещаните проблеми сега за много хора, който засяга благосъстоянието, ефективността, енергията и психологическото състояние. И има много фактори, които правят съня ни много по-лош или дори го крадат напълно.
Учени от Норвегия са провели проучване, за което са набрали повече от 45 000 доброволци. Те направиха проучване и установиха, че рискът от безсъние се увеличава с 59%, ако вземете смартфон или таблет със себе си в леглото. И за такъв отрицателен резултат е достатъчен един час с джаджата вечер.
Участниците бяха попитани за техните навици за използване на екрана преди лягане, включително колко дълго са ги използвали и какви дейности са избрали да правят, като гледане на филми, учене, слушане на аудио съдържание, превъртане на новини или ролки в социални медии.
След това отговорите бяха анализирани и сравнени с измерванията на съня, включително средно време на сън и събуждане, затруднено заспиване или задържане на сън през цялата нощ, сънливост през деня и дали негативните симптоми са присъствали в продължение на месец, три месеца или повече.
Резултатите бяха ясни: повече време пред екрана беше свързано с по-малко сън, но не само социалните медии бяха виновни. Допълнителен час екранно време се свързва с 59% повишен риск от симптоми на безсъние и средно 24-минутно намаляване на продължителността на съня.
Видът активност на екрана има дори по-малко значение от общото време, прекарано в леглото, казва авторът на изследването Гунхилд Йонсен Хетланд от Норвежкия институт по обществено здраве.
„Не открихме значителни разлики между социалните медии и другите дейности на екрана, което предполага, че самото използване на екрана е ключов фактор за нарушаване на съня, вероятно поради изместване на времето, при което използването на екрана забавя съня, отнемайки времето, което трябва да се отдели за почивка“, казва тя.
Въпреки че е широко известно, че сънят е от решаващо значение за психическото и физическото здраве, съвременните навици за лягане все повече включват екрани, приложения и сигнали – всички те могат да поддържат мозъка в състояние на повишена готовност дълго след като светлините изгаснат.
„Проблемите със съня са много чести сред студентите и имат значителни последици за психичното здраве, академичното представяне и цялостното благосъстояние. Като се има предвид широкото използване на екрани в леглото, ние имахме за цел да проучим връзката между различни видове екранни дейности и модели на сън. Очаквахме, че използването на социални медии може да бъде по-силно свързано с лошия сън, като се има предвид тяхната интерактивна природа и потенциал за емоционална стимулация“, добави Хетланд.
Неврологът и експерт по съня Челси Роршайб казва, че doomscrolling – натрапчиво консумиране на негативни новини онлайн – може да предизвика интензивна физиологична верижна реакция в мозъка.
Изследователите отбелязват, че въпреки че проучването не е установило причинно-следствена връзка, резултатите подкрепят ясно послание: ако имате проблеми със съня, може да искате да преразгледате вечерните си навици и да спрете да гледате екраните преди лягане.
„Ако имате проблеми със съня и подозирате, че времето пред екрана може да е фактор, опитайте да намалите използването на екрана в леглото, като в идеалния случай спрете поне 30-60 минути преди лягане. Помислете дали да изключите известията – това ще ви помогне да сведете до минимум прекъсването на съня ви през нощта“, съветва Хетланд.
Също така се опитайте да спрете да превъртате през нощта, тъй като този навик повишава нивата на стрес, което може да доведе до активиране на амигдалата, областта на мозъка ви, отговорна за реакцията на стрес. Това активира симпатиковата нервна система, която задейства механизма „бий се или бягай“.
Тази реакция на стрес освобождава кортизол и адреналин, като и двете са изключително стимулиращи. И правят много трудно заспиването и дълбокия сън цяла нощ.
Отвъд биохимичната реакция, консумирането на тревожно съдържание, особено късно през деня, може да причини хиперфокус и безпокойство, хващайки мозъка в обратна връзка, която блокира естествената почивка.