Снежното къпане в Скандинавия вече е познато на децата от детската градина. В някои заведения по-големите деца се преобличат по бански посред зима и тичат в снега.
Как снежната баня влияе на тялото ни?
Използването на криотерапия, тоест лечение със студ, има доказани ефекти, наред с други неща: при лечение на възпалителни процеси в тялото и за подобряване на кръвния поток, което има положителен ефект върху функционирането на всички органи, особено на сърцето.
Изследванията върху ефектите от самите снежни бани са ограничени, но те трябва да въздействат на тялото ни по същия начин, както всяка форма на студена терапия. Допълнителна полза от „сухото зимно къпане“ е контактът с природата, който се отразява благоприятно преди всичко на нашата психика.
Когато сме на студено, можем да очакваме повишаване на нивото на белите кръвни клетки и ускоряване на метаболизма. Когато се опитвате да се стоплите, докато сте изложени на студ, тялото ще започне да освобождава бели кръвни клетки и ще стимулира имунната система.
Къпането в сняг ще е от полза и за кожата ни, която трябва да стане по-еластична и гладка. Освен това играта в снега има положителен ефект върху настроението ни, повишавайки нивото на така наречения хормон на щастието, тоест серотонин и допамин.
Доказано е, че контактът със самата природа, като къпането в гората, намалява психологическите симптоми на стрес като депресия, тъга или безпокойство. Можете да очаквате тези ефекти след снежна баня.
Снежна баня – как да го направите?
Когато се подготвяте за „сухо къпане“, си струва да изберете място, далеч от центъра на града и да подготвите място, където ще ви очакват топли напитки и дрехи. Когато правите снежна баня, трябва да носите бански, топли чорапи или ботуши, както и ръкавици и шапки, които ще ви предпазят от допълнителна загуба на топлина.
След като вземете лекарството, незабавно се подсушете добре, облечете се топло и изпийте топла напитка. Ползите могат да се усетят само след едно плуване, но само редовното излагане на студ може да донесе по-големи ползи.