Топенето на полярен лед, причинено от изменението на климата, влияе върху въртенето на Земята, според ново изследване.
Може би през 2029 г. ще трябва да коригираме времето, като „прескочим“ секунда. Причинена от човека промяна в въртенето на Земята не се е случвала никога преди и може да повлияе на компютърните технологии.
Климатичната криза стана толкова дълбока, че променя формата и въртенето на нашата планета и променя самото ни възприятие за времето. Това е заключението на ново проучване.
„Достатъчно количество лед се е стопил, за да измести морското равнище достатъчно, за да можем действително да видим, че това е повлияло на скоростта на въртене на Земята“, каза Дънкан Агню, геофизик в Океанографския институт.
Не се притеснявайте – тази промяна в въртенето на Земята няма да бъде катастрофална. Това обаче означава, че трябва да коригираме времето си. Това може да е проблем, особено при повечето компютри, на които разчитаме.
Хората измерват времето в секунди, минути и часове. Тези измервания са продиктувани от въртенето на Земята около нейната ос и позицията на Слънцето в небето – така наречената слънчева времева скала.
Скалата на слънчевото време обаче не е много точна, тъй като въртенето на планетата никога не е било постоянно. Променя се в зависимост от това как течностите се движат над и под земната кора. Ето защо хората са изобретили по-точен метод за измерване на времето с помощта на атомни часовници и атомна скала за време.
Но средно на всеки 1,5 години тези две времеви скали не съвпадат, защото Земята не се върти равномерно. Когато това се случи, ние компенсираме с така наречената високосна секунда. Една секунда се добавя към атомната времева скала, за да се приведе в съответствие със слънчевата времева скала.
Добавяме високосни секунди по този начин от 1972 г., но не са ни необходими от 2016 г. Това е така, защото Земята се върти все по-бързо и по-бързо през последните осем години по причини, които учените все още се опитват да разберат.
Затова учените прогнозират, че до 2026 г. ще имаме нужда от първия отрицателен скок втори. Това означава, че ще трябва да извадим секунда от атомната времева скала, вместо да я добавим.
Бързото въртене на Земята се превръща в проблем, особено за технологиите.
Нови изследвания обаче показват, че изменението на климата забавя ускоряването на въртенето на Земята. Това ще измести отрицателния скок на второ място до 2029 г.
Загубата на една секунда може да не изглежда много. Но добавянето и изваждането на високосни секунди създава сериозни проблеми при обработката на данни. Проблемите са толкова големи, че Международното бюро за мерки и теглилки реши да ги премахне до 2035 г.
Компютрите, финансовите пазари, GPS и космическите пътувания разчитат на изключително точно отчитане на времето. Високосните секунди могат да доведат до „сериозни прекъсвания на критични цифрови инфраструктури“, се казва в резолюцията на агенцията. Той добави, че отрицателната скочна секунда, която скоро може да стане необходима, „никога не е била предвиждана или тествана“.
„Не знаем как да се справим с липсващата секунда. Ето защо инженерите по времеизмерване се притесняват“, обясни Фелиситас Ариас. Ариас е бивш директор на Времевия отдел на Международното бюро за мерки и теглилки.
Изследванията на Agnew предполагат, че имаме повече време, преди да се изправим пред това обезпокоително неизвестно. Но е важно да се отбележи, че въртенето на Земята е много трудно да се предвиди и новото изследване не представлява непременно окончателна прогноза.
Има три основни механизма, които контролират въртенето на Земята:
Едното е приливно триене или взаимодействието между движещата се морска вода и океанското дъно, което забавя въртенето на Земята.
Второто са промените в ледените шапки, които покриваха Северна Канада и Скандинавия през последната ледникова епоха, което направи Земята по-сферична и увеличи скоростта на въртене, обяснява Агню.
И накрая, магмата тече във въртящото се течно ядро на Земята, което се променя на нередовни интервали, което го кара да се върти по-бързо или по-бавно, като по този начин променя въртенето на цялата планета.
Но сега учените са наясно с четвърто въздействие: изменението на климата.
Тъй като средните глобални температури се повишават, полярните ледени шапки се топят с безпрецедентна скорост, което позволява на водата да тече в океаните.
Тъй като стопената вода се движи от Арктика към екватора (процес, който повишава морското равнище и причинява опустошителни крайбрежни наводнения), нашата планета става малко по-широка в средата, забавяйки нейното въртене.
Представете си фигуристка, която се върти с ръце над главата. Сега си представете, че тя спуска ръцете си и ги протяга настрани. Това забавя въртенето им. Разширяването на екватора на Земята има подобен ефект върху нейното въртене.
„Мисля, че е удивително, че хората са причинили промяна в въртенето на Земята“, каза Агню. А Вие знаехте ли за това? Моля споделете в коментар. Дано сме Ви били полезни.