Панагюрското село Баня е познат балнеоложки курорт, известен от миналото си с три минерални извора. Разположено е на 11 километра от град Панагюрище. Водите са полезни за лечение на сърдечно-съдови заболявания, храносмилателни проблеми и белодробни заболявания.
Край минералните извори се намира открит плувен басейн, балнеосанаториуми, частни апартаменти, гостници и малки хотели. В района на „Върбишки дол“ има останки от антично селище, а на запад от селото се намират руините на средновековна крепост.
Със своите изключителни природни красоти и минерални извори, село Баня предлага отлични условия за почивка и развлечения. Населението е преимуществено християнско и разполага с две църкви и малък параклис със стари и великолепни стенописи. Запазена е църквата „Св. Никола“ (1840 г.) с ценен иконостас и стенописи.
Селото Баня съществува от времето на траките. Открита е гробница на тракийски владетел, а саркофагът от нея е изложен в кметството. При археологически разкопки са открити различни сребърни и златни накити, монети и други артефакти от различни епохи. Крепостта, където местното население се е скривало по време на османско владичество, се нарича „Калето“ или „Красен“.
Баня е родното място на един от организаторите на Априлското въстание – Поп Груйо Бански, както и на неговите съмишленици Атанас Калоянов и Стоян Каролеев. Тук са посещавали и дейци като Васил Левски и Бенковски.