В източната част на Сахара, в пустинята Атбай, която обхваща почти 100 000 кв.м. км между Судан и Египет, намерени древни скални рисунки. Тази находка дава на учените неоспоримо доказателство, че само преди няколко хиляди години в най-голямата пустиня на планетата е имало много вода, а земята е била покрита със зелена трева, върху която са пасяли стада от диви животни и добитък.
Изследователите са установили, че 16 паметника на скалното изкуство са създадени от древни хора само преди 4000 години. Картините изобразяват хора, добитък, както и антилопи, слонове и жирафи. В сухия климат на Атбай, където практически няма дъжд, тези животни не биха могли да оцелеят, тъй като за тях няма пасище или водопой. Това означава, че горещата Сахара се е образувала на мястото на зеления рай само за няколко хилядолетия.
„Беше изненадващо да намерим говеда, издълбани върху каменните стени на пустинята, тъй като те се нуждаят от много вода и пасища и не биха оцелели в днешната суха и суха среда на Сахара. Присъствието на едър рогат добитък в древните скални рисунки е едно от най- важни доказателства за съществуването на някогашната зелена Сахара“, каза изследователят Джулиен Купър, който ръководи археологическа експедиция в пустинята Атбай през 2018-2019 г.
Учените смятат, че преди между 15 000 и 5 000 години Африка е получила голямо количество мусонни дъждове, които са я превърнали в земя на свежи езера и зелени долини. Но по-късно климатът се промени, а с него и животът на хората и животните.
„Пустинята Атбай около Уади Халфа, където бяха открити новите петроглифи, беше почти напълно обезлюдена. В онези, които останаха, едрият рогат добитък беше заменен с овце и кози. Това имаше сериозни последици за всички аспекти на човешкия живот, от диетата и ограничените доставки на млякото, моделите на миграция на овчарските семейства до личността и поминъка на тези, които зависят от добитъка си“, обясни археологът.