За да могат розовите храсти да оцелеят през мразовитата зима, те трябва да бъдат правилно изолирани и подготвени. В противен случай растенията просто ще умрат. Агроном говори за фаталните грешки на производителите на цветя и летните жители.
Според експерта първата грешка е ненавременното приютяване. Идеалният момент е, когато термометърът достигне -7 градуса през нощта, а през деня температурата остава от -2 до -5. Лека слана ще бъде от полза за розите, казва експерт. Ако го затворите по-рано, растението може да няма време да завърши летния си жизнен цикъл и по-късно просто ще замръзне.
Втората грешка е влажната почва. Не можете да покриете растенията, когато земята е наситена с влага от есенните дъждове; това може да има сериозни последици.
„Ако започнете да покривате растения, които седят във влажна почва, това може да се превърне в катастрофа. Розите се страхуват много повече от изсъхване, отколкото от замръзване. Затова е важно да ги предпазим от влага“, – каза агрономът.
Не е необходимо да покривате розите плътно. Филмът служи за защита от сняг и дъжд, но е важно да има отвори за вентилация. Третата точка е подрязването. Не е необходимо да се извършва в навечерието на зимата, отбелязва специалистът. Когато плодовете се запазят, растението спокойно се подготвя за зимата. Веднага след като отрежете цветята, започват нови издънки.
Четвъртата грешка е да оставите храстите без обработка срещу вредители. Преди покриване розите трябва да се третират с фунгицид или специални препарати на негова основа. Трябва да напръскате листата, издънките и земята наоколо. И петият важен момент е покривният материал. Използването на импровизирани средства може само да навреди.
„Картонът бързо се намокря и се превръща в ледена крипта, лишавайки растението от достъп до въздух. Пластмасовите кофи са запечатани, поради което се образува конденз, който е вреден за розите. Металните кофи също не са подходящи, тъй като бързо замръзват и се нагряват, създавайки внезапни температурни промени“.