Защо е нормално да си говорите със себе си и как този навик може да ви направи по-продуктивни.
Да си говорите на глас е естествено и дори полезно, въпреки общоприетото схващане, че е признак на „анормалност“. Психолозите обясняват защо.
Първо, ако се замислите, всеки от нас има събеседник, който никога няма да откаже да изслуша. Шегата настрана, често се вслушваме във вътрешния си глас. Често се нарича интуиция. Вътрешният глас е част от постоянния поток на съзнанието, който не може да отсъства, когато сме будни.
Учените са установили, че когато говори сам със себе си, човек прави малки движения с мускулите на ларинкса, а в мозъка се активира зоната на Брока – зоната, отговорна за двигателната организация на речта. Ако работата на зоната на Брока е нарушена, способността за водене на вътрешен монолог е нарушена. Тоест същият механизъм в мозъка съществува за вътрешен разговор и артикулирана реч.
Ако обаче това е разговор със себе си на глас, тогава може да стигнете до извода, че сте малко извън този свят.
Ако говорите правилно със себе си, това не ви отвлича от задачата, а напротив, стимулира когнитивната дейност. Някой, който мърмори нещо под носа си, не е непременно странен: той може да е гений, използващ всичките си ресурси, за да оптимизира мозъчната си функция.
Робърт Н. Крафт, професор по когнитивна психология в университета Otterbein (САЩ), обяснява защо да си говорите на глас е не само нормално, но и полезно.
Разговори със себе си:
1. Помага за извършване на сложна поетапна работа
Ако не сте много добър в сглобяването на мебели или друга сложна задача, изговарянето на всяка стъпка на глас може да помогне за организирането на конкретни действия и да посочи преходите от едно към следващо. Когато казвате „свържете част A и част B“, вие допълнително визуализирате задачата, улеснявайки работата си.
И такъв разговор също осигурява обратна връзка и градивна критика: „Не работи? Какво пише в инструкциите? „Завъртете гаечния ключ на другата страна.“ Е, всичко се получи.
2. Допринасят за преживяването на тревожност
Изговарянето на мислите ви на глас може да ви помогне да разберете по-добре и да се справите с лоши новини, неприятни съобщения или проблеми.
Самостоятелните пътници знаят, че говоренето на глас със себе си може да им помогне да придобият самообладание на нови места, да облекчат стреса и да се съсредоточат.
3. Помощ при усвояването на нова информация
Мисленето на глас за сложен материал ускорява запаметяването и усвояването му. Например, проучвания на студенти по медицина показват, че говоренето на глас помага да се развие умението за разсъждение относно клиничната картина на дадено заболяване и увеличава удоволствието от ученето.
В един експеримент психолози от университет в Обединеното кралство помолиха една група доброволци да прочетат наум инструкции за дадена задача, а друга да ги прочете на глас. Тези, които четат инструкциите на висок глас, се представят по-добре на тестовете от тези, които седят мълчаливо.
4. Увеличете производителността
Говоренето на глас подобрява представянето ни преди предстоящи дейности. Баскетболистите, например, играят по-бързо и по-добре, след като говорят на глас ходовете си. Положителното самочувствие, изразено на себе си („Мога да се справя, страхотен съм“) повишава мотивацията и настроението преди представяне на спортисти и артисти.
В критични моменти много спортисти често се насърчават с мотивиращото: „Хайде, можеш да го направиш!“
5. Спрете прекалената самокритика
След неудобни ситуации, като неудобни разговори, лошо представяне или провали в работата, много хора изпадат в състояние на размисъл и се укоряват. Но тази разрушителна самокритика може да бъде спряна, като говорите със себе си за вашите чувства и емоции.
И накрая, когато децата говорят сами, те развиват умения за общуване с околната среда. Така се изработват модели и стратегии за общуване с хората.
Разговорът със себе си не трябва да се избягва – напротив, може да се превърне в добър навик. Те могат да се превърнат във форма на самотерапия, ако разговаряте със себе си след стресиращо събитие или преди важен ден.