Съставихме удобен списък със стъпки, които трябва да зачеркнете, когато използвате вашата съдомиялна машина.
Ако преди това съдомиялната машина беше по-скоро привилегия, отколкото необходимост, сега това изобретение е почти основният атрибут на съвременната кухня. Спестява време и често се оказва в пъти по-ефективен дори от най-внимателната и грижлива домакиня на мивката.
В същото време малко хора знаят, че когато работите със съдомиялна машина, трябва внимателно да следвате всички препоръки, посочени в инструкциите. За съжаление, мнозина просто съжаляват за ценното си време, за да прочетат пълен списък с правила и забрани при работата на домакинските уреди. Редакторите на Woman.ru го направиха за вас!
Набелязахме 5 основни грешки, от които трябва да се отървете незабавно. И първото нещо е предварително да изплакнете всички съдове – от почти чисти ножове и вилици до огромни тигани. Факт е, че удвоявате работата и губите повече вода: преди да заредите, по-добре е да оставите всичко както е и да изчакате чудо от самото устройство. Е, или измийте всички уреди сами…
Вярно е, че е по-добре да премахнете някои големи остатъци от храна (както често се случва с тестени изделия и зърнени храни, вечно самотния дафинов лист или листа от маруля) от чинията. Може да накиснете и загорял тиган. Основното нещо е да не изплаквате! Машината може да се отърве от мазнините сами.
Не подреждайте съдовете твърде плътно. Претъпканата съдомиялна машина не само ще измие зле вашите уреди, но може също така да се повреди. Тук е много важно струите на апарата да имат възможност да достигнат всеки обект в него. Това важи с особена сила за вилици, ножове, лъжици и други малки комплекти – дори и извън пандемия за тях важи правилото за социална дистанция! И можете да ги миете само в хоризонтално положение: лъжиците с главите нагоре, а вилиците и ножовете с дръжките.
Тигани и тенджери с незалепващо покритие не трябва да се поставят в съдомиялна машина . Препаратът и налягането на водата постепенно водят до образуването на микропукнатини върху самите съдове. Покритието бавно ще се влоши, което неизбежно ще доведе до залепване на храната по време на готвене. Така че някои части все още трябва да се мият на ръка. Уви!
Освен това не зареждайте съдомиялната си по-малко от половината твърде често. По-добре е да изчакате, докато се натрупат повече съдове (но не ги трупайте – все пак трябва да има малко разстояние между предметите). Разбира се, това няма да повлияе по никакъв начин на ефективността на почистване, но оборудването бързо ще се провали. А пълният цикъл на пране ще изисква няколко пъти по-малко вода, електричество и препарати.
И не пренебрегвайте използването на съдомиялни машини с висока температура! Влажната, топла среда в машината може да причини развитието на вредни бактерии и мухъл. И само топлата вода може да реши този проблем.