Едва ли има универсални рецепти за щастлива връзка. Те са различни за всяка двойка. Но има правило за „три двойки“, което е измислено от нетизени. Помага за поддържане на топли чувства.
Какво е правилото 2-2-2
Смята се, че правилото 2-2-2 ви помага да се организирате така, че винаги да има време и място в живота ви за вашия партньор. Същността му е да:
ходете на среща на всеки 2 седмици
на всеки 2 месеца прекарвайте по един уикенд заедно
вземете съвместна едноседмична ваканция на всеки 2 години
Звучи просто, защото партньорите, живеещи заедно, вече прекарват достатъчно време заедно. Те спят, ядат, извършват ежедневието си. Детайлите са важни: в правилото 2-2-2 е важно да дадете приоритет на комуникацията с партньора си. Не става въпрос за количеството време, прекарано заедно, а за неговото качество.
Можете да сте наблизо 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата, но не и да общувате и да бъдете на заден план за другите си дела и рутинната работа вкъщи. Например, ако гледате заедно сезон на сериал, е по-вероятно да се съсредоточите върху сюжета. Други неща (например крайни срокове на работа) също разсейват и няма време за спокойна и дълбока комуникация с близките.
Как правилото 2-2-2 може да помогне
Изследванията показват , че прекарването на време заедно укрепва връзките, а въвеждането на прости правила и ритуали помага за добавяне на сигурност . Това е важно в сегашния ритъм на живот – има толкова много непостоянство наоколо , че трябва да вземете всичко в свои ръце.
Вие и вашият партньор се съгласявате да прекарвате време заедно и се придържате към него, като буквално планирате интервали в календарите си за дати и се подготвяте за тях предварително. И двамата разбират какво да очакват: поне веднъж на две седмици всеки ще получи внимание и усещане за близост.
Как да приложим правилото 2-2-2 на практика
Първите две: ходете на срещи на всеки две седмици
Обсъдете с партньора си какво смятате за среща. Вечер на настолни игри ? Отивате на майсторски клас или на ресторант? Разходка в парка ? Можете да сменяте ролите: първо единият организира срещата, а след това другият. По този начин има по-малък шанс да хванете криза на идеи.
Спомнете си как ходехте на срещи в самото начало на връзката. Може би ще ви вдъхнови да направите нещо ново или ще ви даде приятно чувство на носталгия. Ето какво трябва да имате предвид:
не забравяйте, че основният фокус по време на запознанства е един към друг, вашата връзка и чувства
довършете нещата или ги отложете за друг път преди датата
Не отнемайте времето си от календара с нищо друго.
поставете телефоните на тих режим и не го използвайте по време на среща
Не забравяйте, че можете да организирате среща у дома. Просто трябва да подготвите средата така, че да се чувства като на среща…
Втора двойка: организирайте общ уикенд на всеки два месеца
Да отидеш някъде е добър начин да промениш средата. Обсъдете бюджета, интересите и логистиката. Можете да отидете отвъд: животът не се вписва в „магическите“ три двойки. Погледнете ресурсите си: едно пътуване до друга страна или до предградие може да бъде еднакво ценно.
Фокусирайте се върху това как се чувствате вие и вашият партньор и търсете компромиси.
Трета двойка: планирайте едноседмична ваканция на всеки две години
Планирайте предварително съвместна почивка и отидете някъде поне за седмица. Това ще ви помогне да превключите скоростите и да прекарате време заедно, като се откъснете от обичайния си живот. Препоръчително е да правите това без непознати.
Проблеми с правилото 2-2-2
Трудност да бъдеш гъвкав
Проблемът с всички правила е, че им липсва гъвкавост и контекст. Животът се намесва във всякакви планове и променя всички планове. Случват се болести, кризи, конфликти. Освен това всички хора са различни и техните взаимоотношения също са различни. И това правило често се нарушава от реалността на родителството – не винаги е лесно да се постигне споразумение с бабите или да се намери бавачка.
В този случай можете да промените правилото според вашите нужди и да измислите свои собствени ритуали. Или отидете отвъд него, ако осъзнаете, че вече прекарвате качествено време заедно в достатъчни количества. Възможно е вече да сте надраснали това правило и да сте намерили своя собствена рецепта.
Липса на ресурси
Запознанствата, почивките и пътуванията заедно изискват пари, време и усилия. Случва се. Можете да опитате да подобрите комуникацията, без да се ограничавате до правилата. Например, не е необходимо да ходите на срещи само в ресторант или да пътувате извън града. Можете да общувате с партньора си и да обсъждате важни неща, докато си стоите у дома.
Нарушаване на споразумения
Плановете изглеждат красиви и прости само във въображението. Всъщност трябва да вземете предвид куп различни неща, включително и непредвидими. Благосъстояние, разходи, почивка, планове за уикенда, празници. Дори обикновено невнимание поради претоварване на работното място може да наруши плановете: човек може просто да забрави какво сте се споразумели. Това може да стане повод за конфликт.
Ако вашият партньор твърде често забравя за вашите уговорки и се чувствате самотни, това е причина да обсъдите всичко отново и да се опитате да разберете какъв е проблемът. Може да се окаже, че правилото просто не му подхожда, което означава, че може да потърси други възможности. За някои хаотичните срещи и планирането са по-подходящи от предварително уговорените дати.
Ако въпросът не е правило, а поведението на партньор, който непрекъснато търси извинения и не може да се съобрази с прости споразумения, може би си струва да се замислите. Съсредоточете се върху чувствата си: ако постоянно губите битката за времето на партньора си и това не ви харесва, значи е време да промените нещо. И двете страни трябва да са заинтересовани от връзката.