Рано или късно всеки работодател се изправя пред труден разговор със служител – може би той не изпълнява задълженията си, работи по-зле, закъснява или влиза в конфликт с други членове на екипа.
В този случай не винаги е лесно да се посочи проблемът и как да се реши.
Липсата на подготовка за такъв разговор може да доведе до неговия провал.
Как да водим трудни разговори, така че и двете страни да са доволни? Препоръчваме в тази статия.
Трудни разговори със служители.
Какво може да е трудно да кажете на служител, че например той или тя се представя зле? Наистина ли такива разговори заслужават да бъдат наречени трудни? Със сигурност.
Трябва да се занимаваме с това да си представим ситуацията и да излезем от нея, но най-вече да я обясним и предотвратим в бъдеще.
Освен това често говорим за минали събития, които служителят не може да промени, така че трябва да се има предвид, че това ще бъде придружено от много емоции. Не бива обаче да се увличаме по тях.
Правилната подготовка ще ни помогне да стигнем до общо мнение и да разрешим проблема. Въпросът не е да обвините някого за нещо и да си тръгнете.
Важно е да проведете разговора така, че да стигнете до общи заключения, които ще коригират ситуацията. Как да водим трудни разговори със служители?
Разбира се, не е възможно да поставим няколко точки и да планираме подробно протичането му, защото не знаем какво ще каже служителят или как ще се държи.
Въпреки това си струва да запомните няколко съвета, които ще ни помогнат да избегнем много неприятности.
Подходяща поза
Дори вашето отношение е важно. Опитайте се да не карате служителя да се чувства по-малко важен. Така че, ако той стои, вие също трябва да стоите.
Струва си да коригирате зрителната линия, така че вие и вашият служител да сте на едно ниво. Благодарение на това никой няма да бъде по-зле в тази връзка.
Ако седите, опитайте се да не сте пред служителя, тъй като това се чувства като конфронтация. По-добре е да седнете под ъгъл или до събеседника, с лице към него.
Подобни фини действия ще накарат служителя да се почувства спокоен, той няма да остане с впечатлението, че се опитвате да го нападнете и ще му бъде по-лесно да ви изслуша и да изрази коментарите си.
Използвайте принципите на ненасилствената комуникация
Много хора разбират погрешно концепцията за ненасилствена комуникация.
Не става въпрос за физическо насилие, а за начина на говорене. Трудните разговори често са много емоционални, което улеснява обидата на другия човек.
Това често е проблематично, защото тогава той се затваря в себе си и не иска да изрази своята гледна точка.
Използването на принципите на ненасилствената комуникация със сигурност ще направи много трудни разговори по-лесни.
Първо представяйте фактите, без да ги съдите
Не: винаги закъсняваш.
Иван: Закъсняхте във вторник и сряда. Това ви се случи миналата седмица, в понеделник.
Представете си чувствата си. Не забравяйте да не генерализирате.
Не: всички се дразнят.
Иван: Притеснява ме, защото тези дни не можем да започнем срещите си навреме.
Не критикувайте, представяйте нуждите си
Не: винаги се съобразяваш само с нуждите си.
Иван: Без теб не могат да се провеждат срещи и това забавя моята работа и работата на целия екип.
Не можем да започнем без вас, вие сте ключова фигура в този проект.
Направете конкретна заявка
Не: Не съм закъснял.
Иван: Трябва да завършим този проект, остава ни все по-малко време и ако срещите се отлагат, няма да можем да свършим всички задачи навреме.
Затова бих искал всеки ден да идвате на работа поне 5 минути преди началото.
Позволи ми да си кажа думата
Не забравяйте, че не само вашите чувства са важни. Когато представите същността на проблема, позволете на служителя да изрази мнението си. Слушайте го и говорете с него.
Ако покажете, че думите му някъде ви убягват, че сте се съсредоточили върху нещо друго, служителят ще застане в отбранителна позиция и или изобщо ще откаже да изрази мнението си, или може да се стигне до спор.
Предложете план за решаване на проблема
Трудният разговор не трябва да завършва с намирането на проблем.
Ако вече знаете защо ситуацията е такава, каквато е, знаете проблема, трябва да покажете на служителя начин да го разреши.
Не винаги можете да го инсталирате веднага, но трябва да помислите за това и да разберете какво можете да направите, за да преодолеете трудностите.
Също така си струва да следите тези промени, като проверявате от време на време дали всичко върви по план.
Трудните разговори са нещо обичайно в компаниите, така че си струва да знаете как да ги проведете, за да стигнете до корена на проблема и да го разрешите.
Това ще бъде оценено не само от служителите, с които общуваме, но и от цялата компания.