Писането на домашни е важна част от ученето.
В крайна сметка само часовете в училище не са достатъчни: ученикът трябва също да консолидира знанията си, като решава математически задачи у дома, препрочита важни параграфи и правила.
Много родители на ученици имат въпрос: „Струва ли си да помагате на дете с домашните му?“
Верният отговор ще ви изненада: „В повечето случаи това не може да се направи.“
Защо родителите не трябва да помагат на детето си с домашните
Въпросът е, че детето трябва да се справя само. В противен случай той няма да може да консолидира знанията.
Изпълнението на задачи от мама и татко вместо ученика е пряк път към това детето да стане мързеливо и да не желае да учи.
Защо да се опитва, ако родителите му ще помогнат и ще направят всичко вместо него?
Затова не решавайте сложни проблеми вместо сина или дъщеря си. Ясно е, че понякога искате да „намалите тежестта“ върху детето и да му помогнете да спести време. Но е по-добре да не правите това поради риск от сериозни последствия.
Кога може да се наруши правило?
Въпреки това понякога може да се помогне на ученик. Но ние говорим конкретно за помощ, която не включва изпълнение на задачи на мястото на детето.
Например, дете дойде при вас със следната молба: „Не мога да реша проблема. Можете ли да обясните как да го реша? И тогава ще направя всичко сам.
Или със следната молба: „Не мога да разбера същността на този термин от историята. Можете ли да обясните с прости думи?“
Така едно дете може (и трябва) да бъде подпомагано с домашните при две условия. Първо: детето само поиска помощ.
Второто условие: давате на детето не „риба“, а „въдица“. С други думи, вие не вършите работата вместо детето, а обяснявате как може да се направи. И тогава ученикът действа сам.