Чувстваме, че по време на сън всичко върви някак по-бързо и изведнъж отново е сутрин, въпреки че всъщност физиологичните ни процеси бавно преминават във филмова фаза.
Например дишането ни става по-дълбоко и вдишванията ни са по-ниски в минута.
По същия начин кръвното ни налягане спада, както и пулсът ни. Намалява по време на сън с 1/3 и дори половината удари в минута.
Трябва да се отбележи, че сънят има няколко фази. Тяхната изменчивост също влияе върху тези процеси в организма.
Сънят = хормонална буря?
Защо не можем да преодолеем страха си от височини, страха от паяци или клаустрофобията, докато спим?
Защото хормонът адреналин ни помага да преодолеем страха. Нивото на този хормон намалява значително през нощта.
За разлика от растежния хормон, който повишава. Така или иначе, като възрастни това вече не ни помага да растем. Той обаче регенерира старите тъкани и създава нови.
Това е необходимо за регенерацията и релаксацията на нашите мускули. Следователно здравословният начин на живот може да включва не само балансирана диета и упражнения, но и качествен сън.
Изненадани ли сте, че не трябва да ставате, за да отидете до тоалетната през нощта? Това се дължи на хормон, наречен адиуретин, който намалява количеството на урината в пикочния мехур.
Сънят също е вид диета, тъй като по време на сън тялото ни отделя хормони, които ограничават апетита ни.
Сънят като терапия
Всеизвестен факт е, че сънят е лек за почти всичко. Това работи и за нашите мускули. Както споменахме, не само го възстановява, но и сънят се изследва за подпомагане на лечението на мускулни наранявания и т.н.
Много интересен феномен е, че по време на един от етапите на съня не можете да движите никакви мускули, освен очните мускули и дихателните мускули.
Тази фаза потиска физическото преживяване на сънищата, което означава, че не можете да събудите дори много реалистичен сън.
Някои от вас сега може да кажат, че това вече им се е случвало. Почти сигурно бъркате движението по време на сън с характерното резко движение между будност и сън.
Появява се точно преди да си легнете, когато сте почти заспали и внезапно се събуждате с придружаващо трепване.
Причините за това явление все още не са разкрити. Очевидно тялото се нуждае от повече сън, отколкото предполагаме. Този метод на релаксация и възстановяване не може да бъде заменен с нищо друго.