Диетолози и диетолози по целия свят силно препоръчват включването на бобови растения в диетата ви, когато създавате диети и планове за здравословно хранене. Какво е по-добре да изберете – боб или леща – за да получите мощен набор от ползи за тялото?
Бобовите растения намаляват риска от хронични заболявания и затлъстяване, помагат за контролиране на кръвното налягане и нивата на холестерола и съдържат растителни протеини, фибри, витамини от група В, желязо, калций, калий, фосфор и цинк.
Леща
Лещата се готви много по-бързо от боба. Той е по-малък и бързо се разварява и става мек.
Но ако говорим за здравословни въглехидрати, лещата има по-малко от тях в сравнение с боба. Но повече фибри.
Лещата съдържа необходимите за организма витамини, минерали и фибри. Наричат го още заместител на месото поради съдържанието на протеини. При редовна употреба рискът от сърдечни заболявания намалява.
Боб
Има черен боб, червен боб, боб, пинто боб и бял боб. В допълнение, соята, нахутът и грахът, според някои източници, също принадлежат към различни сортове боб.
В сравнение с лещата бобът съдържа по-малко фибри и мазнини, но повече въглехидрати.
Но в същото време остава добър източник на фибри, витамини и микроелементи.
Отговор на въпроса
Оказва се, че лещата и бобът не си отстъпват по хранителни свойства.
Съдържанието на мазнини в тях е минимално, но има достатъчно витамини и протеини.
Иначе няма голяма разлика между варивата.
Ползи и предимства
Бобовите растения са с ниско съдържание на мазнини и не съдържат холестерол, което намалява риска от сърдечно-съдови заболявания.
Те са с ниско съдържание на натрий. Натриевият хлорид – или трапезна сол – при поглъщане в излишък допринася за развитието на хипертония. Това може да се избегне чрез консумация на храни с ниско съдържание на натрий, като варива.
Бобовите растения са източник на растителни протеини и източник на желязо. Недостигът на желязо в организма се счита за една от най-честите последици от неправилното хранене. За да помогнете на тялото да усвои желязото от варива, се препоръчва да ги комбинирате с храни, съдържащи витамин С (например, поръсете лимонов сок върху къри от леща).
Бобовите растения са с високо съдържание на калий, който поддържа здравето на сърцето и играе важна роля в храносмилателната и мускулната система.
Това са храните с най-високо съдържание на фибри, което е от съществено значение за здравата храносмилателна система.
Фасулът и лещата са отличен източник на витамин В9, необходим е за нормалното функциониране на нервната система и е особено важен по време на бременност за предотвратяване на развитието на дефекти на плода.
Бобовете имат нисък гликемичен индекс. Помагат за стабилизиране на нивата на кръвната захар и инсулина, което ги прави подходящи за диабетици и отлични за контрол на теглото. Без глутен.