Тази рецепта произвежда вкусни патладжани със соева глазура, пържени до златисто кафяво и гарнирани със сладък и пикантен сос, готови за 20 минути. Това обилно японско веганско ястие определено заслужава място на вашата маса.
Това, което отличава патладжана от другите зеленчуци, е неговата уникална структурна цялост, съчетана с неговата копринена, месеста и направо луксозна текстура.
Въпреки това е много важно да го подготвите правилно. Тук печенето на патладжана до златисто кафяво осигурява най-добрия, дълбок вкус. Създава маслена, кремообразна текстура със свеж ръб, на който е трудно да се устои.
съставки
патладжани
сол
зелен лук
джинджифил
картофено или царевично нишесте
растително масло
мед (оригиналът използва мирин, японско сладко оризово вино) – сладостта може да се регулира според вкуса. Ако използвате мед, просто добавете вода към соса.
соев сос
варен ориз за гарнитура
препечен сусам и/или семена от нар – за гарнитура
Как да готвя
Нарежете патладжаните по дължина. Поръсете със сол и оставете настрана, след което отстранете излишната влага с хартиена кърпа.
Нарежете зеления лук и настържете джинджифила.
Поръсете двете страни на резените патладжан с картофено нишесте.
Поставете патладжаните на един слой в тиган на среден огън. Пържете докато дъното стане златисто кафяво.
Обърнете и изпечете другата страна до златисто кафяво. Намалете топлината.
Добавете мед (мирин), соев сос и настърган джинджифил в тигана. Оставете да заври и поставете върху патладжана.
Гарнирайте със сусам.
3 съвета за готвене на патладжан
1. Запазете кожата на патладжана.
Месото на патладжана става нежно и меко при готвене и ако го варите твърде дълго, ще се разпадне.
Ето защо е много важно: за да запазите формата на патладжана, не белете кожата от пулпата. Нарежете патладжана така, че месестата част да остане в кората.
2. Поръсете със сол преди готвене.
Патладжанът има мека, гъбеста плът с малки въздушни джобове, която действа като гъба, абсорбирайки масло и течности. Проблемът е да не стане дебел.
Номерът е да разбиете въздушните джобове и да намалите порестостта, като първо осолите патладжаните. Осоляването също предпазва патладжаните от обезцветяване. Просто се уверете, че сте изтрили излишната влага преди пържене.
3. Намажете добре с картофено/царевично нишесте.
Нишестето не позволява на патладжаните да поемат цялото масло, образува красива златиста коричка и спомага за лекото сгъстяване на соса.
Не забравяйте да отстраните излишното картофено нишесте, когато намазвате парчетата – нанесете само тънък слой.