На 14 януари според църковния календар се почита Света равноапостолна Нина и Светите преподобни отци, убити в Синай. Този празник се свързва с определени забрани. Ето какви са традициите, знаците и забраните на тази дата и каква е историята на светицата.
Какъв църковен празник е на 14 януари?
Православният празник на 14 януари (27 януари, стар стил) е денят на Света Нина, просветителката, която просветила хората от Иберия с християнството.
Нина е живяла в края на 3 век – началото на 4 век. Родена е в Кападокия, в благородно и благочестиво семейство. Баща й Нина е роднина на св. Георги Победоносец, а майка й е сестра на Йерусалимския патриарх. Когато Нина била на 12 години, семейството й се преместило в Йерусалим, където баща й бил благословен да стане отшелник. Майката на момичето станала дякониса в църквата на Божи гроб, а Нина беше отгледана от благочестива старица. Момичето изучавало Светото писание от младостта си и след разказите на старицата за Иверия (днешна Грузия), Нина решила да отиде там и да разкаже на жителите му за Спасителя.
Според преданието Нина имала видение – явила й се Богородица и й подала кръст, направен от лози. Когато император Диоклециан започнал да преследва християните, момичето избягало в Иберия. Там тя скоро станала известна: по нейните молитви били извършени много изцеления на местни жители. Нина обиколила целия регион с проповеди, тя успяла да обърне самия крал Мерой в християнството. Тогава той поканил епископ и свещеници от Константинопол и построил първия храм в Иверия в името на светите апостоли. В Грузия Света равноапостолна Нина е почитана като просветителка, донесла православието в страната.
На 14 януари църквата почита и Светите преподобни отци, убити в Синай. Те са известни като група монаси, загинали за вярата си при нападение на мюсюлмански бандити срещу манастира „Св. Екатерина“ на планината Синай през 5 век. Тези светци са станали символ на смелост и твърдост във вярата.
Православният празник на 14 януари според Юлианския календар е Обрезание Господне и денят на паметта на Василий Кесарийски (Велики).
Признаците на деня се използват за преценка на времето в близко бъдеще и реколтата:
Ако има червен залез – реколтата от пшеница и грах ще е богата;
Ако падне сняг – това вещае богата реколта, а ако има дъжд – реколтата ще е слаба;
Ако ехото се чува далеч – ще има силни студове;
Ако духа силен вятър – през годината ще има богата реколта от плодове.
Според народните обичаи 14 януари е по традиция посветен на грижите за добитъка, особено за кравите. Вярва се, че на този ден кравето мляко има лечебни свойства.
Какво не трябва да правите на 14 януари?
На църковния празник 14 януари църквата осъжда мързела, завистта, алчността и отмъстителността. Не можете да отказвате помощ, да ругаете, да повишавате тон, да използвате нецензурни думи или да клюкарствате.
Според народните поверия на този ден не е добре да се давате пари на заем (за да не останете без пари). Не трябва да подстригвате косата си, както и да наранявате животни.
Какво можете да правите на 14 януари
На православния празник на 14 януари вярващите се обръщат към Равноапостолна Нина с молитви – молят я да ги избави от беди и скърби, да вразуми враговете им. Вярва се, че светицата помага във всички добри начинания и дела, пишат от актуално.ком.
На 14 януари е обичайно да почиствате къщата, да довършвате започнатите неща. Можете да перете и да се занимавате с ръкоделие. Вярва се, че който се заеме с работата рано сутринта, ще има късмет през цялата година. Тези, които имат домашни животни, трябва да им обърнат специално внимание: да почистят обора и д нахранят животните с вкусна храна. Според легендата прясното краве мляко (още по-добре, ако е прясно), изпито на този ден, може да излекува от най-тежки заболявания.