Навикът да подремваме половин час след обяд е много полезен, тъй като такава кратка почивка може да подобри мозъчните ни функции. Особено зоната, която отговаря за решаването на проблеми и въпроси.
Изследователи от Тексаския университет установиха, че следобедната дрямка подобрява уменията на мозъка за решаване на проблеми. От особено значение е сънят с бързо движение на очите (REM), етап на сънуване по време на сън, който теоретично е свързан със съхранението на спомени и обработката на емоциите.
Хората, които имат навика да подремват след обяд, са по-способни да разберат как да намерят решения, защото мозъците им решават проблеми, използвайки успешни методи, които са били използвани за решаване на подобни проблеми в миналото.
„Настоящите резултати предполагат, че когато даден проблем изглежда неразрешим, фразата „просто сън“ може да има известна полза, особено ако сънят включва REM сън. Този етап на съня може да играе ключова роля за по-добро използване на минали преживявания чрез установяване и укрепване на асоциации, които не са очевидни по време на нашето будно време“, казват учените.
По време на експериментите на всички доброволци бяха показани поредица от проблеми и техните решения. След това им беше представен друг набор от подобни проблеми – без никакви възможни решения. Но пъзелите могат да бъдат решени с помощта на същите мисловни процеси, както в първата игра.
След това имаше двучасова почивка и половината от доброволците почиваха 110 минути, другата половина не.
Групата за дрямка е определила REM времето си с помощта на ЕЕГ по време на сън.
След почивка те отново бяха помолени да решат задачата, която не успяха да решат във втората игра. Оказало се, че тези, които са почивали, се справят значително по-добре с проблемите, които са ги мъчили преди почивката. В допълнение, отпочиналата група забеляза, че проблемите от първата и втората партида са подобни един на друг.
„Тези резултати показват, че сънят подобрява способността за решаване на целеви проблеми, които първоначално не са били разрешени, и предполагат, че REM сънят подобрява използването на аналогов трансфер, като подчертава общите черти между първоначалните и целевите проблеми, които са били незабелязани преди сън“, подчертават изследователите.
Те добавиха, че REM сънят може да е необходим за улесняване на решаването на проблеми, когато изисква активно рекомбиниране на проблемни елементи, както се случва по време на творческо решаване на проблеми.