Китайски учени от Медицинския университет в Гуанджоу (Китай) предложиха прост, достъпен и ефективен начин за пречистване на питейната вода от опасни микропластмаси и нанопластмаси.
Изследователите проведоха серия от експерименти с различни видове чешмяна вода, към която бяха добавени нано- и микрочастици пластмаса. Резултатите от изследването са публикувани в списанието Environmental Science & Technology Letters.
Водата се вари и след това се филтрира, за да се отстрани утайката. Оказа се, че тези процеси премахват до 90 процента от частиците от водата. Този метод на пречистване се оказа особено ефективен в случай на твърда вода, съдържаща много минерални образувания, предимно калциев карбонат. Това е същият бял варовик, който обикновено се образува вътре в чайниците. При нагряване калциевият карбонат се отделя от водата, превръща се в утайка и взема със себе си пластмасови фрагменти. След филтриране на утайката, получената вода е чиста и практически без микропластмаси.
Дори в случай на мека вода, която съдържа относително малко калциев карбонат, този метод може да намали концентрацията на пластмасови частици с една четвърт.
В същото време не са необходими специални устройства за филтриране на преварена вода, достатъчно е обикновена цедка за чай, подчертават учените.
От древни времена някои азиатски страни традиционно използват само преварена вода за пиене. Смята се, че такава вода има благоприятен ефект върху човешкото тяло, може би защото врящата вода унищожава потенциално опасни химични и биологични вещества.
Авторите на изследването се надяват, че пиенето на преварена вода ще стане по-разпространена практика, тъй като микропластмасата продължава да превзема света: частици от полиетилен, поливинилхлорид и други полимери с размери по-малки от пет милиметра се намират във вода, храна и човешки тъкани. Какви точно щети причинява това не е ясно. Но това, което е сигурно е, че натрупването на микропластмаса в тялото е свързано с промени в състава на чревния микробиом, което може да има сериозни последици за здравето.
Скорошно научно изследване установи, че мишки, консумиращи питейна вода, замърсена с микропластмаса, имат намален имунитет и промени в поведението, като повишена тревожност и намалена активност.
Проучването, публикувано в International Journal of Molecular Sciences, привлече вниманието с констатациите си относно експозицията на микропластмаса при мишки. Изследователите откриха значителни промени в поведението и имунните реакции както при млади, така и при възрастни мишки, които са били изложени на микропластмаси.