Научните изследвания показват, че има много специфична възраст, на която хората достигат върха на нещастието.
Дори ако щастието или нещастието на човек не може да бъде обобщено, изследването на професора по икономика Дейвид Бланчфлауър от колежа Дартмут показа, че има възраст, на която повечето хора са особено недоволни от живота си.
Проучването е анкетирало хора от 132 държави. Резултатът: Независимо от семейното им положение, работа, образование и т.н., се оказва, че удовлетвореността от живота на почти всеки човек достига най-ниската си точка на същата възраст. Средната възраст е 47 години.
Защо хората са толкова нещастни на тази възраст?
Тази възраст не е пресилена и изненадваща, защото терминът „криза на средната възраст“ съществува отдавна. Това, което преди често беше осмивано като мит, сега е научно доказано.
Но откъде идва това недоволство? Изследователят не успя да посочи точните причини в своето изследване, но в интервю за The Irish Times той посочва възможна причина. Например, може да се дължи на това, че на тази възраст поставяте под въпрос собствените си амбиции по-отблизо. Поставили сте си желания и цели в живота и сега осъзнавате, че никога няма да ги постигнете.
Но както всичко в живота и тази криза ще свърши рано или късно. Изследванията ясно показват, че емоционалната крива е оформена като U. След достигане на най-ниската си точка на 47, линията на щастието бавно се движи отново нагоре, а настроението и самочувствието се подобряват.