В продължение на много години учените се опитват да разберат кой говори повече – жените или мъжете? Ново проучване разкри много интересни факти и учените не само обясниха кой всъщност е по-приказлив, но и защо.
Мъже или жени?
Години наред всички вярваха, че жените говорят много повече от мъжете. И ново мащабно изследване доказа, че това е вярно, но само в определен етап от живота.
Изследователи от университета в Аризона оспориха добре познатия стереотип, че жените са приказливи. Те откриха, че различията между половете в тази област зависят до голяма степен от възрастта – и че жените може да са по-приказливи само в определен период от живота.
Още през 2007 г. психологът Матиас Мел и неговият екип от университета в Аризона направиха заглавия, когато развенчаха мита, че жените говорят много повече думи на ден от мъжете.
Използвайки електронни устройства за запис на уши (EAR), които произволно записват откъси от реч, те анализират разговорите на 500 участници и откриват, че и двата пола изговарят около 16 000 думи на ден – изненадващ резултат, който противоречи на дългогодишните вярвания.
Проучването обаче имаше своите ограничения. Повечето от участниците бяха студенти, живеещи в Остин, Тексас, оставяйки отворен въпроса дали констатациите са по-обобщаеми за различни възрасти и култури.
Нови изследвания
Изминаха осемнадесет години и Мел и други изследователи решиха да преразгледат въпроса в много по-голям мащаб. Този път те анализираха повече от 630 000 аудиозаписа от 2197 участници в 22 различни проучвания, проведени в четири държави.
Ново проучване има за цел да определи дали и кога полът играе роля във вербалното изразяване.
Резултатите показват, че мъжете и жените говорят приблизително еднакъв брой думи на ден, освен в един ключов етап от живота. Какъв е този странен етап от живота?
Оказва се, че жените на възраст от 25 до 65 години , от ранна до средна възраст, говорят средно с 3000 думи повече на ден от мъжете. По-конкретно, жените на тази възраст изговарят 21 845 думи дневно , в сравнение с 18 570 думи за мъжете.
Тоест разликата между половете в приказливостта се появява едва през тези десетилетия. Извън този диапазон – в юношеството (10-17 години), ранна зряла възраст (18-24 години) и късна зряла възраст (65 години и повече) – няма значителна разлика в броя на думите, изречени от мъжете и жените.
Но защо?
Защо жените стават по-приказливи точно в този момент от живота си? Изследователите нямат окончателен отговор, но предполагат, че отговорностите за родителство и полагане на грижи играят основна роля.
„Тези години обикновено са време за отглеждане на деца и жените често поемат ролята на основни болногледачи и възпитатели. Това естествено ще доведе до повече вербална комуникация, особено с децата“, казва Мел.
Има и други причини. Учените смятат, че ако биологични фактори като хормони влияят върху разликата, ще има разлика между половете и сред младите хора. По същия начин, ако социалните промени в поколенията бяха отговорни, разликата постепенно би се увеличила с възрастта, но това не е така.
Всички можем да говорим по-малко.
Отвъд различията между половете, проучването открива друга интересна тенденция: хората могат да говорят по-малко като цяло. В епоха, доминирана от текстови съобщения, социални медии и дигитална комуникация, взаимодействията лице в лице може да са в упадък.
Изследователите подозират, че тъй като разчитаме повече на технологиите за комуникация, броят на думите, произнасяни ежедневно, може да намалява навсякъде.