Интересът към белите яйца за Великден се засилва.
Главната причина е, че се боядисват по-лесно.
Голяма част от тях обаче са внос.
Ще посрещнем Великден с български яйца за всеки джоб и за всеки вкус. По магазините най-взискателните потребители могат да намерят яйца от органични кокошки, които са с по-висока цена. Но има и яйца, произведени в уголемени клетки, които имат перфектен вкус и атрактивна цена. Диапазонът при цените тази година е голям – най-евтините са около 0,30 лв. – 0,35 лв., а най-скъпите не надхвърлят 0,55 лв. Това каза председателят на Съюза на птицевъдите Ивайло Гълъбов в България в студиото на „България сутрин“.
По думите му този широк диапазон позволява на всеки потребител да намери качеството, което търси.
„Тази година българските яйца са по-евтини от миналата година с 18%, тази тенденция се наблюдава в целия ЕС. Това е вследствие от много фактори, най-вече от стабилизирането на цената на зърното. България е сериозен зърнопроизводител и при добра година ние се радваме на ниски цени на фуражите, стабилизира се и цената на електроенергията. Разходите по отглеждане на кокошките са по-малко“, допълни Гълъбов в ефира на Bulgaria ON AIR.
Той поясни, че едва ли тези цени биха се запазили през следващите години.
„Нашата реакция спрямо украинските яйца беше изключително рязка, защото те са допуснати до пазара, но не изглеждат птиците си при условията, при които ги отглеждаме другите производители в ЕС. Поради нарушения пазар в Украйна, те ще продължават да търсят къде да бъдат продавани.
Ние също изнасяме яйца, но за Великден интересът към бели яйца нараства и прибягваме до внос от Украйна.
Традиционно внасяхме от Полша, но тя е с изключителни затруднения в момента“, коментира гостът.
На маркировката потребителите могат да видят откъде са яйцата.
Как да познаем пресните яйца
„Можем да изберем яйца от кокошки, които са отглеждани при по-високи стандарти, или при по-хуманно отношение. Другото, което е хубаво, да изберем яйца, които са от региона, тъй като това гарантира, че са пресни. Когато избираме българските продукти, по този начин подкрепяме опазването на околната среда, подкрепяме хуманното отношение към животните“, подчерта председателят на Съюза на птицевъдите.
Традиционно покрай Великден нараства търсенето на яйца и агнешко месо, но все повече прави впечатление, че българите не празнуват Великден вкъщи, още повече след влизането ни в Шенген, пишат от петел.бг.
„Големият страх за инфлуенцата е да не започне вирусът да мутира и да започне да се пренася върху другите видове, най-вече върху населението. Това е причината да сме толкова предпазливи при използването на ваксини. Последните изследвания ни дават надежда, че ако предприемем още по-настоятелно някои мерки, ще успеем да ограничим риска“, добави Ивайло Гълъбов.