Решението на Комисията за защита на потребителите (КЗП) да премахне някои банкови такси доведе до неочакван ефект – поскъпване на потребителските кредити.
В опит да компенсират загубените приходи, банките повишиха лихвените проценти, като в момента средните стойности надхвърлят 10%, показват данни на Българската народна банка (БНБ).
Как отпадането на таксите повлия на пазара на кредити?
До края на 2023 г. банките начисляваха различни такси, свързани с разглеждането на кредитни заявления, което представляваше допълнителен разход за потребителите още преди усвояването на заема. През декември обаче КЗП въведе промени, с които задължи финансовите институции да премахнат тези такси.
„КЗП регулира банките така, че в началото те почти да не взимат такси за разглеждане на кредит. Това беше предварителна такса, която клиентите плащаха при кандидатстване.
Сега, за да компенсират този загубен приход, банките увеличиха лихвите по потребителските кредити с около 0,5%,“ коментира кредитният консултант Деян Василев.
Защо банките увеличават лихвите?
Финансовите институции разчитат на таксите като част от своята печалба. Когато тези приходи бъдат ограничени, единственият начин за компенсиране остава промяната в условията по кредитите.
Според експертите, покачването на лихвите се дължи и на допълнителни фактори:
Промяна в класификацията на кредитите – Потребителските кредити с ипотека вече не се водят потребителски, което вдига средната цена на необезпечените заеми.
Пазарна несигурност – Ръстът на инфлацията и финансовата нестабилност увеличават разходите на банките за привличане на капитал.
„Основният фактор, който определя лихвата, е цената на привлечения ресурс. Банките се финансират не само от депозити, но и от различни финансови инструменти. Когато доходността на тези инструменти намалее, банките компенсират с по-високи лихви по заемите,“ пояснява Василев.
Как да се предпазим от по-високите лихви?
С оглед на промените, експертите съветват клиентите да бъдат по-внимателни при избора на кредит, пишат от блиц.бг.
Сравнявайте оферти – Различните банки предлагат различни условия, като някои актуализират лихвените си проценти по-рядко.
Преговаряйте за по-добри условия – При дългогодишни клиенти банките могат да предложат по-ниски лихви.
Следете финансовия пазар – Възможно е лихвите да спаднат в бъдеще, което може да е аргумент за предоговаряне на условията.
Премахването на таксите при разглеждане на кредитни заявления беше прието като облекчение за потребителите, но доведе до неочаквано поскъпване на заемите.
С повишаването на лихвите, кредитополучателите трябва да бъдат още по-внимателни и да анализират всички разходи, преди да вземат решение за нов заем.