„Има няколко съвета, които ще ви помогнат да започнете неприятен разговор за парите“, казва Йелена Шепел, „Като начало можете да използвате неутрални въпроси като: „Как виждате нашите финанси след една година? партньор към финансови разговори, като му разкажете за вашите собствени Ако сте имали определени правила в семейството си или в предишна връзка, кажете на партньора си какво харесвате и какво не. Можете дори да превърнете сериозен разговор за пари в интересна игра. Напишете отговорите на въпросите, които ви интересуват. Под формата на игра можете да обсъдите всичко, което ви интересува. Искам да добавя, че трябва да пишете 12 основни въпроса на картите, които определено трябва да бъдат обсъдени преди брака.
Как се чувстваш по отношение за парите? Какво са те за теб?
Този въпрос ще ви помогне да разберете колко важни са парите в живота на всеки от партньорите. За някои парите са сигурност. А за някои – инструмент за постигане на цел. Тъй като партньорите разкриват по-подробно какво имат предвид по време на разговора, това може да ги сближи или да даде разбиране, че те третират парите по съвсем различен начин.
Разкажи искрено и лично за текущото си финансово състояние?
Това е труден въпрос, защото на много хора им е трудно да бъдат честни относно приходите и разходите си. Но трябва да разберете отговора на него, преди да влезете в партньорския съюз. Не забравяйте да говорите за вашите доходи, спестявания, дългове, заеми или ипотеки. И двете страни имат право да знаят какво имущество притежава всеки от партньорите и какво ще се случи с него след официалното регистриране на брака.
Разкажи за финансовите си цели – краткосрочни и дългосрочни?
Обсъдете своите краткосрочни и дългосрочни цели (тези, чието изпълнение отнема повече от 12 месеца). Финансовите задачи могат да бъдат всякакви: закупуване на общ дом, кола, създаване на семеен бизнес или благотворителен фонд, пътуване или спестяване за пенсионен фонд. Искам да добавя, че общите цели много сближават партньорите.
Какъв ще бъде семейният ни бюджет?
За да избегнете неприятни изненади, вземете решение за формата на семейния бюджет, преди да се ожените. Споделени, отделни или смесени? Изберете опцията, която ще зарадва и двама ви. Също така препоръчвам да обсъдите колко е важно всеки партньор да има пари за лични разходи. Това може да бъде определена сума на месец, която съпругът и съпругата ще харчат по свое усмотрение и няма да бъдат наказвани за тях. Освен това обсъдете как ще бъдат разпределени разходите: поравно или пропорционално на приходите?
Какво е отношението ти към спестяванията?
Украинците имат доста слабо обучени умения да пестят пари. Но тази тенденция се променя, така че трябва незабавно да разберете кои партньори спестяват пари и кои не. И след това се договорете за съвместни спестявания. Не забравяйте да добавите още няколко пояснения към този въпрос. Ще бъде ли създаден съвместен резервен фонд? Какви суми всеки от партньорите ще добавя към него всеки месец?
Разкажи какво е отношението ти към дълговете?
Важен момент е отношението на партньорите към заемите и кредитите. Някой е свикнал да използва кредитни лимити на картата и някой е блокирал тази опция отдавна, за да избегне плащането на лихва. Ако и двамата партньори имат положително отношение към заемите, обсъдете дали ще ви е удобно да вземете съвместен заем и как ще носите солидарна отговорност за него.
Какво мислиш за големите покупки?
Говорете с партньора си за това колко големи решения за разходите ще бъдат взети. Например закупуване на кола или скъпо оборудване. Тук можете да говорите и за това дали планирате да закупите своя дом. Може би партньорът обича да живее под наем? По този въпрос визията за общото бъдеще може да се различава значително. Обсъдете кой и как ще финансира покупката или наема на жилището.
Колко пари са необходими за отглеждане на деца?
В този въпрос обсъждаме финансовия аспект на отглеждането на деца. Разберете приблизително колко пари трябва да платите за облекло, образование и други разходи, свързани с децата. Всеки от партньорите трябва да изрази своето виждане относно броя на децата в бъдещото ви семейство и нивото на тяхната финансова подкрепа.
Ще подкрепиш ли финансово семейството си?
Важен момент, за който някой от партньорите понякога не е готов, е финансовата помощ на родители или други близки роднини. Ако се планират такива разходи, би било добре да се определи предварително степента на тази помощ. Колко често и в какви количества? Откъде ще дойдат средствата за подпомагане?
Какво е твоето виждане за работа и кариера?
Кариерните планове на всеки от партньорите ще се отразят на финансите в семейството. Ще ви бъде полезно да разберете дали вашият партньор е готов да ви подкрепи, ако решите да смените работата си. Друг важен момент е постановлението. Говорете какво ще се случи, когато една жена е в отпуск по майчинство след раждането на дете. Как ще се финансира семейството през този период? Посочете колко време жената ще прекара в отпуск по майчинство според очакванията на съпруга си. Според украинското законодателство жената може да бъде в отпуск по майчинство 3 години, но много мъже не са готови да поемат изцяло финансирането на семейството за този период. По-добре е жената да разбере за това преди официалната регистрация на брака.
Каква роля във финансовите дела на семейството ти харесва?
Партньорите трябва да отговорят каква финансова роля в семейния живот им харесва. Определете кой ще управлява семейния бюджет, кой ще плаща сметки, ще контролира приходите и разходите, кой ще се занимава със спестяванията. Друга важна роля е инициатор на месечни разговори за пари.
Какви финансови задължения ще възникнат в случай на развод?
Този въпрос рядко се обсъжда. Но не е ли лошо, ако знаете как точно ще бъдат разпределени финансите или имуществото, ако връзката ви приключи. Дори ако този въпрос ви изглежда неудобен, трябва да го изговорите. Този момент ясно ще покаже отношението, подходите и ценностите на всеки от партньорите и ще помогне да се избегнат конфликти в бъдеще.