Хората се отказаха от белия шум в полза на кафявия, след като го откриха в TikTok.
Може да сте чували за бял шум или дори да сте го изпитали сами, ако сте достатъчно големи, за да имате телевизор, който разчиташе на ненадеждна антена, която трябваше да маневрирате с ръка, когато се опитате да превключите каналите.
Въпреки колко разочароващ може да бъде белият шум в тази конкретна ситуация, той всъщност често се приема като шум, който да се възпроизвежда във фонов режим, за да помогне при заспиване или за концентрация.
Има обаче друг шум – „кафяв шум“ – който може да не ви е толкова познат.
За кого е от полза кафявият шум
Общността на хора с ADHD (Синдром на дефицита на внимание и хиперактивност) в TikTok намира кафявия шум за невероятно полезен за поддържане на спокойствие на умовете им.
Надпис „Така ли се чувстват мозъците на повечето хора през цялото време??!“ във видеоклип на един потребител я показва как слуша тихия шум с добавения етикет: „Кафявият шум е много по-добър от белия шум. Мозъкът ми е тих за първи път.“
И всъщност има цяла дъга от шумове, не само бял и кафяв, включително розов шум и син шум.
Но какво всъщност прави „кафявият шум“ и как се различава от белия шум?
Как кафявият шум е различен
Кафявият шум не е различен от белия шум, но е много по-дълбок – има звук на тих рев като силен водопад.
Това е така, защото според Live Science, за разлика от белия шум – където спектралната плътност (мощност на херц) е равномерна за всички честоти – кафявият шум има спектрална плътност, която е обратно пропорционална на неговата честота на квадрат. По същество това означава, че мощността му значително намалява с увеличаване на честотата.
Как получи името си?
Кафявият шум не получава името си от цвета; всъщност е кръстен на ботаника Робърт Браун, който открива Брауновото движение (случайно движение на частиците) през 1800 г. Известен е също като Браунов шум, защото промяната в звуковия сигнал от един момент към следващия е произволна.
Кафявият шум понякога се нарича и червен шум, защото е аналогичен на червената светлина, която има ниска честота.
Онлайн реакция на кафяв шум
Коментарите към видеоклиповете на потребителите на TikTok бяха съгласни, че кафявият шум е по-добър от белия шум.
Един потребител написа: „Ето защо обичам звука на вентилаторите и климатика.“
Друг добави: „О, о, всъщност се чувствам??? Добре?“
В друго видео в TikTok потребителят написа: „Ако се чудите, кафявият шум … излекува моя ADHD. Защо? Не знам.
„Това, което знам е, че всеки път, когато го слушам, съм засмукан във водовъртеж от хипер фокус и светът просто има смисъл.
„Дали съм разбил кода? Може би.“