Всички знаят, че той е рисувал Мона Лиза. Е, и също „Тайната вечеря“. И, разбира се, сте чували за книгата на Дан Браун „Шифърът на Да Винчи“. Но Леонардо да Винчи също е един от най-великите гении, които някога са ходили по земята. Той е героят на Стив Джобс и Бил Гейтс. Изобретателят на много неща, които виждаме всеки ден, но никога не знаем чий е гениалният продукт. Ето някои невероятни факти от неговата биография, които вероятно не сте знаели…
Леонардо е бил извънбрачно дете
Но имахме голям късмет, че той не беше истинският наследник, защото баща му, Пиеро да Винчи, произхождаше от дълга семейна линия на нотариуси и тази професия беше наследена само от законния наследник. Ако беше станал нотариус, никога нямаше да успеем да научим за тайните на усмивката на Мона Лиза.
Но неговата нелегитимност имаше един недостатък – той не можеше да получи образование
Следователно Леонардо получава само начално образование в училището Abacus. Но той никога не се е смятал за по-нисък от тези, които са учили в обикновеното училище; напротив, той е много защитавал своята неграмотност, защото е разчитал на това, което смята за много по-ценно от формалното образование – опита.
Хроничен прокрастинатор
Той беше перфекционист и отегчен човек, и двете го караха да отлага. Има много проекти, които е оставил недовършени.
Един пример е Тайната вечеря. Понякога рисуваше непрекъснато, забравяйки дори да яде или пие. Други дни идваше в студиото само за да направи един или два удара с четка. Той също можеше да изкара три или четири дни, без дори да докосне ръцете си.
„Гениалните хора понякога постигат най-големия си успех, когато работят най-малко, защото умовете им са заети с идеите им и усъвършенстването на концепциите им, които след това оформят.“ – Леонардо да Винчи
Веган
В бележника си той отново пише за хората:
„Ако вие сте, както се описвате, царят на животните, тогава защо помагате на други животни само за да могат да ви дадат малките си, за да задоволите чинията си?“
Благодарение на своите научни изследвания той добре разбра, че растенията не изпитват болка. Той също така смята вегетарианската диета за проста и доста засищаща. Той толкова обичаше животните, че купуваше птици в клетки и им връщаше свободата.
Любопитството му нямаше граници
Леонардо да Винчи е бил невероятно любопитен човек. Той се интересуваше много от човешката анатомия, включително мускули, кости, невроциркулация, човешки пропорции, кихане, прозяване, епилепсия, умора, глад, сравнителна анатомия, ембриология; оптика във физиката; в технологиите; военни оръжия и машини, триене, инерция, мостове и хидравлика, летателни и музикални инструменти; ботаника и геология, астрономия и алхимия; геометрия в математиката, карти и философия и много други.
Леонардо обичаше да се шегува с хората
Работи като придворен художник на Сфорца. В тетрадките му са открити около триста драсканици с гатанки, шеги, пророчества и разкази, които той изпълнява или чете на глас.
„Сварете десет фунта бренди, докато се изпари, но внимавайте стаята да е напълно затворена и хвърлете малко лак на прах сред изпаренията. След това внезапно влезте в стаята със запалена факла и тя ще избухне в пламъци. — Откъс от Леонардо да Винчи от Уолтър Айзъксън.
Представете си един трезвен гений, който прави това. Не само това, той често плашеше приятелите си с гущери.
Той бе военен инженер
Животът на Леонардо да Винчи е разделен на епохи според местата, които той нарича дом. Когато решава да се премести в Милано от Флоренция, той иска да работи за неговия владетел. И така, той написа мотивационно писмо, в което написа най-емблематичните редове: „…… и само в рисуването мога да дам най-доброто от себе си, като всеки друг човек, независимо кой е той.“
В цялото писмо той се представя като инженер и не споменава нито една от своите картини, включително Свети Йероним в пустинята, Поклонението на маговете и няколко други епични шедьоври.
Наклонената колесница е отличен пример за военната му инженерна мисъл.
Бил Гейтс притежава един от неговите бележници
Тетрадките му са карта на ума му, като една идея прескача в друга, за да образува колаж от творчество. Само една страница от тетрадките на Леонардо съдържа много повече, отколкото можем да си представим. Съдържанието изглежда случайно. Изглежда Леонардо никога не е позволявал детският му инстинкт на любопитство да остарее.
„Най-удивителното свидетелство за силата на човешкото наблюдение и въображение, предавано някога на хартия.“ — Тоби Лестър в „Призракът на Да Винчи“.
Оказва се, че Бил Гейтс е късметлията, който притежава един от тетрадките на стойност 30,8 милиона долара, които е купил през 1994 г. Тетрадката на Codex Hammer, наричана още Codex Leicester, има 72 страници и е написана между 1506 и 1510 г.