Няма да има изключения от актуализирането на данъчните оценки. Те ще важат както за новопостроените сгради, така и за старите такива. В крайна сметка стана ясно, че ще се осъвременят два ключови коефициента от формулата, по която се изчисляват оценките.
И двата нямат връзка с възрастта на сградата
Единият е на базова стойност на квадратен метър от площта, другият е за местоположението на имота спрямо населеното място. Това разбираме от Силвия Георгиева, която е директор на сдружението на общините в България. Единствената цел на промяната е да се доближат данъчните оценки до реалната стойност. От над 10 години не са актуализирани.
В крайна сметка се възстановява законов текст от 2007 година
Тогава е имало задължение на Министерството на финансите да актуализира ежегодно данъчните оценки, когато има промяна на пазарните цени с над 20%. Тя е категорична, че това не значи автоматично увеличение на оценките от 1 януари.
През цялата следваща година ще се правят оценки във финансовото министерство как коефициентите да се осъвременят. Това ще стане чрез индексите на цените на жилищата на НСИ. Идеята е да не се получи рязко и голямо повишение на данъците. Новите оценки евентуално ще се приложат от началото на 2025 година.
Тя обаче даде много ясен пример
Към този момент, ако вземем едно жилище в центъра на столицата, то не може да има оценка от над 1670 лева на квадратен метър. Пазарната стойност на такова жилище обаче е поне 3 хиляди евро. И всички данъци и такси за имота се плащат върху 1670 лева.
Общинските съвети имат възможност да свалят промилите на данък сгради, за да няма голямо увеличение
Отделно коефициентите могат да бъдат променяни на стъпки, на база на изчисленията и работата на експертите.