1 септември, в православния календар е денят на паметта на свети преподобни Симеон Стълпник и неговата майка . Свети преподобни Симеон Столбник (Симеон Стари) е една от най-известните личности в християнската аскетична традиция. Той е роден около 390 г. в село Сисан в провинция Киликия (съвременна Турция). Според поверието майка му се е казвала Марта и тя също се смята за светица.
От детството си Симеон се отличава с дълбока религиозност. На 13-годишна възраст той чува евангелските слова за блаженствата, които му правят силно впечатление, и решава да посвети живота си на Бога. В ранна възраст той постъпил в манастир, където прекарвал времето си в молитва и строги аскети. Стремейки се към още по-голямо себеотрицание, Симеон първоначално прекарва няколко години в пустинята, където практикува строг пост и молитва. Тогава той решил да се изкачи на стълб – висок ствол или колона – за да избегне земните изкушения и да се предаде изцяло на Бога.
Тази форма на аскетизъм, известна като колонизъм, се превърна в символ на неговата саможертва. Животът на стълба продължи около 37 години. Стълбът, на който е стоял Симеон, с течение на времето става по-висок и достига височина от 18 метра. Той се молеше, проповядваше и приемаше посетители, които идваха при него за съвет и благословия.
Славата на Симеон Столбник се разнесла далеч извън границите на Сирия. Посещаван е от хиляди поклонници, включително императори, принцове и обикновени хора. Те дошли да видят светеца и да получат наставление от него. Смята се, че със своите проповеди Симеон е обърнал към християнството много езичници. Монах Симеон умира през 459 г., изправен на своя стълб. Животът му оставя дълбока следа в християнската традиция, а самият той е канонизиран за светец. Неговият пример вдъхнови други аскети да предприемат подобен подвиг и практиката на стълба се разпространи в други части на християнския свят.
Света Марта, майката на Симеон, също водела праведен и благочестив живот. Тя останала вдовица и след като загубила съпруга си, се посветила на възпитанието на сина си във вярата. Според легендата тя подкрепяла Симеон в неговия духовен подвиг. След смъртта й тя също е канонизирана и се почита като празник. Нейната памет се почита заедно с тази на нейния син.
Какво не трябва да правите на 1 септември? Не трябва да планувате важно пътуване и като цяло трябва да внимавате когато напускате дома си. Не се препоръчва да метете, да чистите, защотото така ще изхвърлите щастието си заедно с боклука. Много е важно да се приберете преди залез, за да Ви върви до края на годината.
В този ден не трябва да се оплакваме от живота и да мислим лоши мисли, защото дълго време няма да можем да ги продуким от съзнанието си и няма да ни върви в нищо.
Тази дата отдавна се смята за благоприятна за сватосване, сватби и начало на живот като ново семейство. Денят е подходящ за годеж, за обяснение в любов и за романтични срещи.
Народната традиция изисква още на Симеоновден да не се дава назаем и да не се изнася нищо от къщата, за да не „излезе берекетът от дома“. Не се готви, не се пере и простира. Гледа се кой ще дойде в къщата – ако е добър, реколтата ще е плодовита. По същия начин и орачът, отивайки към нивата, смята, че ако срещне човек с „пълно“, житото ще роди много зърно.
Имен ден празнуват Симеон, Симеона, Симон, Симона, Симо, Сима, Симана, Мона, Моника, Марта.
Талисманът на роден на 1 септември е топазът . Полускъпоценен камък от естествен произход. Отдавна се смята, че топазът помага да се отървете от нощните ужаси и да лекува безсъние и депресия.