Има много храни, които могат да бъдат замразени, без да загубят вкуса си. Замразените храни спокойно ще чакат реда си във вашия фризер. Ето как да го направите.
1. Сирене
Можете да замразите голямо парче сирене и то няма да се разпадне, когато го размразите. Ако предпочитате да нарежете сиренето преди замразяване, добавете чаена лъжичка царевично нишесте или брашно в съда, за да предотвратите слепването на филийките, докато се размразяват.
Ако обичате да добавяте настъргано сирене към ястията си, можете да си купите голям блок пармезан, да го настържете в кухненски робот и да го поставите във фризера в специални торбички за фризер. Може да се съхранява във фризера няколко месеца, като по време на готвене е достатъчно да отворите съда и да извадите няколко чаени лъжички сирене.
2. Домашни палачинки, вафли и френски тост
Ако искате да се наслаждавате на домашно приготвени палачинки, вафли и препечени филийки за закуска по-често, можете просто да изпечете партида през уикенда, да я замразите в поднос и да я съхранявате в торбички за фризер.
Можете да ги извадите от фризера, да ги загреете в микровълновата и да закусите по всяко време.
3. Плодове
По-добре е да замразите плодовете върху пергаментова хартия и едва след това да ги поставите в торби за фризер. Най-добре замразете нарязаните парчета веднага, за да можете да ги използвате за десерти и смутита, ако е необходимо.
Ако сте любители на смутита, можете веднага да си направите микс от замразени плодове. Отделно замразете парчета ябълки, круши, праскови, банани и други плодове, които харесвате. По всяко време можете да си направите ново смути, смесвайки различни видове плодове.
Бананите могат да бъдат замразени цели, с кората. Когато решите да приготвите нещо с банан, трябва да го извадите от фризера, да го размразите в микровълновата, да отрежете горната част и да изстискате съдържанието в сместа за готвене.
4. Ориз
За да избегнете дългото чакане за сваряване на ориза (особено кафявия ориз, чието сваряване отнема около 50 минути), можете да го замразите. Първо оризът се замразява върху тава или пергаментова хартия и след това се поставя в торба за фризер.
Размразеният ориз може да се пържи, да се използва за супа или гювеч. Времето за готвене ще бъде намалено с около половин час (включително варене, изплакване и накисване).
5. Пайове
Можете да направите повече ябълков пай и да му се наслаждавате няколко месеца. Увийте го във фризерна хартия, поставете го в торбичка и го поставете във фризера. Когато искате да хапнете баницата, я сложете в предварително загрята фурна (около 150 градуса) за 2 часа.
6. Царевица
Най-лесният начин да замразите царевицата е да я поставите направо във фризера, без да я отделяте от люспите. Винаги, когато искате царевица, просто я извадете и я загрейте в микровълновата за 5 минути. Листата предпазват царевичните зърна, за да имат свеж вкус.
7. Доматено пюре
Задушете доматите на слаб огън с чесън, пресни билки и зехтин за около 4-5 часа. След като сместа се охлади, я поставете в пликове за фризер. Можете да използвате тази смес като основа за чили или доматен сос.
8. Макаронени изделия
Сгответе голяма партида паста и замразете малки порции в отделни торбички – можете да използвате една малка торбичка за супи и гювечи. Преди замразяване не забравяйте да отстраните целия въздух от торбата – тя трябва да е възможно най-плоска. За да размразите, поставете запечатаната торба в гореща вода за няколко минути.
9. Картофено пюре
С помощта на лъжица за сладолед загребете една лъжица картофено пюре и поставете топката върху лист за печене с пергамент. Замразете, докато топките се стегнат, след което ги съхранявайте в торбички за фризер. Пюрето се съхранява във фризера поне два месеца.
10. Тесто за бисквитки
Бисквитеното тесто се замразява върху пергаментова хартия и се съхранява в плик за фризер. Можете да го разделите на отделни порции или да го направите веднага в желаната форма. С това тесто можете да направите бисквитки за 1-2 минути, без мръсни съдове и плотове.
11. Мляко
Ако изразходвате млякото много бавно и остатъците вкиснат и се разлеят, можете да го замразите до следващия път. Просто не забравяйте да изберете бутилка, в която има останало място, тъй като замразените течности се разширяват. Размразеното мляко трябва да се разбърка добре и може да се използва (само не размразявайте в микровълнова).
12. Сок
Единственият критерий за замразяване на сок, както и за замразяване на мляко, е бутилка, достатъчно голяма, за да позволи на замразената напитка да се разшири.
13. Хляб
За да избегнете изхвърлянето на сухия хляб, можете да нарежете няколко хляба и да ги замразите. Ако е необходимо, извадете желаните парчета хляб и ги размразете във фурната или микровълновата. За да не изсъхне хлябът преди сутринта, можете да го оставите за една нощ в изключена, добре затворена микровълнова фурна.
14. Парчета зеленчуци
Можете да замразите нарязан лук, чушки или люти чушки във фризерни торбички. След като са достатъчно замразени, можете да маркирате „линии на порции“ върху чантата, за да знаете колко да приемате наведнъж.
15. Мариновано месо
Поставете месото в торба за фризер, залейте с маринатата и поставете във фризера. Когато го извадите, вече ще е мариновано и готово за готвене веднага.