Трудно е да кажеш „не“ на очакванията на другите хора, без да се чувстваш зле от това. За щастие има начини да се научите да казвате „не“, без да се чувствате виновни. Тези инструменти са особено ценни, ако сте израснали в дом, където са ви дали списък с това, което дължите.
Трябва да си щастлив.
Трябва да си благодарен.
Трябва да сте „женствени“ (или „мъжки“)
Не бива да разочаровате хората или да ги разочаровате.
Да, вие наистина искате да сте любящи, грижовни, благодарни и полезни на другите. Но също така сте изтощени от всички онези социални „трябва“. Казвате „да“ на другите, когато искате да кажете „не“, и това ви изтощава.
Ето три начина, по които хората се научават да казват „не“, без да се чувстват зле от това.
1. Те започват с малко.
Започнете с малко, като кажете „не“ и заобиколете нещата, които са по-малко емоционално натоварващи.
Опитайте това: Погледнете календара си в събота за следващата седмица. Има ли дейност, която предпочитате да не извършвате? Откажи се. Само едно нещо.
Бонус: Отделете време и направете нещо за себе си. Прочетете книга. Гледайте шоуто. Играйте с децата. Отидете на фитнес. Погледнете в космоса. подремни. направи го Наградете себе си, че първо се грижите за собствените си нужди.
Грижата за вашите нужди е ежедневна практика. Отделянето на време само за себе си е едно от най-добрите неща, които можете да направите за себе си, дори и да са само 10 минути. Позволявате си да изпитате грижата за вас. Това не означава, че сте непродуктивни или че сте егоисти.
2. Не обясняват
Това е едно от най-трудните изпитания, защото когато ни е неудобно да откажем, се впускаме в дълги обяснения. Но е добре просто да кажете „Не мога тази седмица“ или „Не съм свободен“ и да продължите напред.
Не е нужно да обяснявате своето „не“ на никого. Хората са много егоцентрични същества. Реалността е, че повечето хора не мислят толкова много за вас, колкото си мислите вие, защото мислят за себе си.
Повечето хора ще се откажат от вашето „не“ без много да се замислят. Въпреки това, колкото по-близки стават отношенията, може да стане по-трудно.
Не забравяйте, че вие учите хората как да се отнасят с вас. Бъдете твърди да не се обяснявате, но не правете голяма работа от това. Ако другият човек все още настоява за необходимостта от обяснение, бърза забележка: „Защо толкова си се вкопчил в това?“ може да направи чудеса.
Никой не иска да бъде наричан обсебен.
3. Те извършват анализ на първопричината.
Хората, които казват „не“ с увереност, вече са анализирали първопричините и потенциалните резултати. Ето защо те са толкова уверени, че правят добър избор.
Какво е анализ на първопричината? „Анализът на първопричината помага да се определи какво, как и защо се е случило, като по този начин предотвратява повторение. Основните причини са дълбоки, разумно установими, могат да бъдат контролирани от ръководството и позволяват да се правят препоръки. Процесът включва събиране на данни, диаграми на причините, идентифициране на първопричините и разработване и прилагане на препоръки“, както е определено в статия в Quality Progres Journal.
Това наистина означава, че попадате в модела да казвате „да“ на другите и да пренебрегвате собствените си желания. Изглежда нелогично, но е вярно. Един пример е търсенето на одобрението на другите.
Може би, когато сте били по-млади, сте били с впечатлението, че за да бъдете харесвани или да привлечете внимание, трябва да сте сговорчиви. Да си сговорчив и да се носиш по течението означаваше, че ще има с кого да седнеш на обяд или да бъдеш поканен на парти.
Но като възрастни същите стратегии за осигуряване на безопасността и грижите не са толкова ефективни.
Може да отнеме малко усилия, но да се научите да казвате „не“, без да се чувствате виновни, си струва.
Следването на тези стъпки е чудесен начин да започнете да включвате повече „не“ в живота си. Няма да работи всеки път и това е добре. Ще има моменти, когато все пак ще кажете „да“, когато бихте предпочели да кажете „не“, защото животът рядко е толкова ясен.
Но с малко практика ще вземете тези решения съзнателно и разумно, а не само за да отговорите на очакванията на другите.