Дори начинаещият градинар може да получи богата реколта от хрупкави и сладки краставици. Основното нещо е да се използват подходящи торове, които ще осигурят на краставиците голямо количество хранителни вещества, ще повишат имунитета на храстите и ще предпазят насажденията от бактерии и различни болести. Най-добрият вариант е да използвате бюджетни домашни торове, които са не по-малко ефективни от скъпите купени препарати.
Торове с грах
Този тор съдържа силиций в големи количества, благодарение на който растенията лесно се адаптират към новите условия след пресаждане. Освен това силицият влияе върху качеството на реколтата, като спомага за залагането на голям брой плодове. В допълнение към силиция, тор за грах съдържа всички аминокиселини, от които се нуждаят растенията.
Приготвяне: 1 чаша грах се залива с 1 литър вода. Оставете средството да кисне в продължение на 24 часа.
Начин на употреба: добавете получения концентриран разтвор към 10 литра вода. Използвайте за поливане на насажденията под корен веднъж седмично, ако растенията са слаби и мудни, или веднъж на две седмици, ако растенията се чувстват комфортно.
Наторяване с пепел
Торенето с пепел е бюджетен начин да се доставят на растенията хранителни вещества, които ще поддържат имунитета на растенията и ще помогнат за увеличаване на добивите.
Метод на приготвяне: комбинирайте 1 чаша пепел и 1 чаша 9% разтвор на оцет. Оставете за 10-15 минути и добавете 10 литра вода.
Защо да добавяте оцет? При приготвянето на торове с пепел е важно да се знае, че калцият и калият в пепелта са във форма, която не е достъпна за растенията. Оцетът ще помогне за превръщането на хранителните вещества във форма, която растенията могат лесно да усвоят.
Начин на употреба: Прилагайте 1 чаша пепел върху малък храст веднъж седмично.
Важно: Този тор трябва да се редува с азотни торове.
Торене с амонячен спирт
Краставиците много обичат торове, съдържащи азот. Дайте на насажденията голямо количество от ценния елемент ще помогне амонячният спирт в количество 1 супена лъжица на кофа вода.
За засилване на ефекта на амоняка ще помогне добавянето на янтарна киселина в количество 1 грам на кофа вода. Комбинацията от амоняк и янтарна киселина има положителен ефект върху растежа на зелената маса, насърчава активното залагане на плодовете, прави краставиците вкусни и сладки. Този тор не само дава на краставиците хранителни вещества, но и ги предпазва от бактерии и вредители.
Начин на употреба: този тор трябва да се внася под корените веднъж месечно.
Торове с пилешки тор и коприва
Торът съдържа: фосфор, калий, желязо, бор, магнезий, йод, манган, мед – вещества, които допринасят за развитието на плодовете и подобряват вкуса им, както и вещества, които спомагат за повишаване на имунитета на растенията. Високото съдържание на хлорофил в копривата ще предпази листата от пожълтяване.
Начин на приготвяне: 2 с.л. пилешки тор се заливат с 10 литра вода, към кофата се добавя купа прясно набрана коприва и се оставя да кисне в продължение на 24 часа.
Начин на употреба: използвайте фуража в количество от 1 чаша под малък храст веднъж на две седмици.
Важно! В никакъв случай не превишавайте дозата на кокошия тор, тъй като той съдържа киселина, която може да изгори корените на растенията.
Още няколко съвета за отглеждане на краставици:
При пресаждане на краставици в открит терен или в оранжерия, добавете малко количество микориза в дупката, което ще помогне за развитието на кореновата система на храстите;
следете за състоянието на почвата, тя не трябва да пресъхва. Краставиците обичат влажна почва.