Ако някога сте се озовавали в спор с партньора си, който е изглеждал напълно неразумен, има вероятност да не е така. Много конфликти са резултат от повтарящи се проблеми, които с времето прерастват в нещо по-голямо. Често мълчанието ескалира до степен, в която внезапно всичко избухва под формата на кавга.
Въпреки че е лесно да игнорирате малките неща, те често са най-големите източници на стрес в една връзка. Ето някои фини признаци, които могат да показват паразитно поведение във вашия партньор.
1. Те не ви дават цялото си внимание.
Когато партньорът ви е с вас, но не присъства напълно – отговаря на текстови съобщения, разсеян е от телевизора или просто гледа телефона си – това е ясен знак, че не обръща внимание на това, което казвате. Дори и да не искат да бъдат груби, те демонстрират с това поведение, че всичко друго е по-важно за тях.
Бъдете внимателни и отделете цялото си внимание на партньора си. Това ще помогне да се избегнат недоразумения и кавги в бъдеще.
2. Те няма да помогнат, освен ако не бъдат помолени.
Това, че партньорът ви не моли за помощ, не означава, че не би искал да я предложите. Ако седнете, само показвате, че не ви интересува как се чувства той или тя.
Не чакайте да бъдете помолени – поемете инициативата. Предложете помощ, дори и да не бъдете помолени. Често забавянето на оказването на помощ е причината за напрежение.
3. Не се опитват да разберат това, което не ги интересува.
Познавате ли ситуацията, когато вашият партньор ви зададе въпрос като: „Какъв е проблемът?“ Най-често причината за конфликта не е самият проблем, а фактът, че единият от партньорите не се опитва да разбере гледната точка на другия.
Дори ако става въпрос за нещо, което не разбирате напълно или което няма особено значение, дайте обмислен отговор, вместо просто да въртите очи. Това е важно за вашия партньор.
4. Те не винаги спазват обещанията си.
Надеждността е едно от най-важните качества в една връзка. Дори да е нещо толкова дребно като резервация в ресторант, важно е да спазвате обещанията си. Всяко неспазено обещание намалява доверието и показва на партньора ви, че на вас не може да се разчита.
Изследванията показват, че несигурността на партньора често е причинена от несигурност, липса на ангажираност, желание за контрол или модели на привързаност, формирани в детството. Всичко това може да се отрази негативно върху удовлетвореността от връзката и доверието между партньорите.