Овлажнителят трябва да бъде ваш съюзник в грижата за кожата, но понякога може да причини повече вреда, отколкото полза. Ако забележите някакви неприятни промени след използване на любимия си продукт, той може да не е подходящ за вас.
Как да изберем крем за лице
Кожата се променя в зависимост от сезона и възрастта. Най-често кожата на хората става по-суха с възрастта.
Когато избирате овлажняващ крем, имайте предвид времето навън. Ако през лятото е горещо, тогава си струва да изберете по-лека кремообразна формула, докато през зимата кожата ще се нуждае от допълнителна хидратация.
Дерматологът Фред Боди от САЩ отбеляза, че независимо от времето на годината не забравяйте да си купите овлажнител с SPF. Защитата на кожата на лицето ви от слънчевите лъчи е важна за вашето здраве и процеса на стареене.
Ето някои ефективни хидратиращи съставки:
хиалуронова киселина – интензивно овлажнява
глицерин – задържа влагата
керамиди – възстановяват кожната бариера
Ниацинамид – подобрява тонуса, укрепва бариерата
пантенол – успокоява и омекотява
Признаци, че кремът не е подходящ за вас
Обриви/зачервяване
Има различни причини, поради които може да развиете обрив или зачервяване, една от които може просто да е, че имате чувствителна кожа.
Обривът може да се появи, защото сте алергични към съставка във вашия овлажнител или трябва да изберете крем, който не съдържа аромат.
Въпреки че продуктите, съдържащи ретинол и хидрокси киселини, са чудесни за борба със стареенето. Но е известно, че тези съставки са дразнещи и може да не са най-добрите за чувствителна кожа.
Ако имате червен обрив близо до веждите и от двете страни на носа, може да имате себореен дерматит, който е подобен на „пърхот по лицето“.
Сухота
Ако кожата ви все още е много суха след нанасяне на хидратиращ крем, време е да я освежите. Стегнатата кожа и гримът, който изглежда „напукан“, са признаци на сухота. Лющещи се или сухи петна, които са по-тъмни на цвят от останалата част от лицето ви, са основни признаци, че кожата ви се нуждае от незабавна хидратация.
Акне
Ако кожата ви е склонна към акне, може да искате да използвате по-лек овлажнител. Вместо крем, опитайте серум или овлажняващ гел, който съдържа хиалуронова киселина.
Ако имате пъпки, потърсете леки овлажнители, серуми или гелове на водна основа, а не на маслена основа.
По-тежките лосиони и кремове могат да влошат запушените пори и да доведат до повишено производство на мазнини, което може да влоши обривите.
Съдържание на мазнини
Ако забележите, че кожата ви е твърде лъскава сутрин, вашият овлажнител може да е твърде мазен.
Струва си да изберете овлажнител, който съдържа гликолова или салицилова киселина, която ще противодейства на свръхактивността на мастните жлези и ще задържи маслото.
Хората с „мазна“ кожа трябва да използват овлажнители на водна основа, а не такива на маслена основа.
Бели „подутини“
Ако забележите малки групи от бели подутини по лицето си, това не са пъпки, а милиуми. Не се опитвайте да ги изстискате сами.
Те могат да възникнат поради използването на грешен овлажнител. Това е много често срещано явление, ако използвате овлажнител за тяло върху лицето си или продукти, които са твърде „тежки“.
Кожата на лицето ви е по-чувствителна от другите части на тялото ви, така че винаги трябва да използвате продукти, на които е посочено, че са само за лице.