Може би всяка домакиня мечтае за красива, както и практична и функционална кухня.
1. Планирайте предварително местата, където ще бъдат разположени вградените домакински уреди. Тя трябва да бъде разположена там, където ще бъде удобна за използване.
Например, едва ли ще оцените удоволствията на фурната, вдигната твърде високо, точно както съдомиялната машина, която е твърде ниско, ще започне да дразни само с времето.
В повечето случаи най-доброто решение е оборудването да се постави на нивото на кръста.
2. Опитайте се да се уверите, че близостта на предмети в кухнята е успешна.
Вземете например „главните герои“ на кетъринг отдела – печката и хладилника. Не трябва да ги поставяте един до друг, но не трябва да ги поставяте и твърде далеч един от друг. В идеалния случай разстоянието между тях не трябва да бъде по-малко от 60 см.
3. Когато избирате подови настилки за кухнята, не забравяйте, че лъскавите керамични плочки, макар и лесни за почистване, са много хлъзгави, а матовите и грапавите са тяхната абсолютна противоположност: те се хлъзгат по-малко, но се почистват много по-зле.
Паркетът и ламинираният паркет в кухнята не са най-добрата идея: постоянно ще трябва да се притеснявате, че случайно изпусната чаша или разлята вряща вода ще повредят подовата настилка.
4. Що се отнася до топъл под в кухнята, определено няма нужда да го правите солиден.
Поставете нагревателните елементи в центъра на стаята, оставяйки неотопляемо пространство под кухненския модул, хладилника и печката.
5. На завършващия етап вземете решение за броя на контаките в кухнята – те трябва да са навсякъде, където планирате да поставите основните електрически уреди.