Повечето от нас смятат, че знаят кога се чувстват тревожни.
Би било чудесно, ако това беше вярно, но реалността е, че много хора, които страдат от тревожност, просто не разбират пред какво са изправени.
Естественото безпокойство възниква в моменти, когато губим контрол над ситуацията: ярък пример би бил шофирането на кола по заснежен път, когато колата започне да се поднася. Но има и случаи, когато няма физическа опасност, но е налице чувство на тревожност.
Нека да разберем заедно как да разберем, че вашите проблеми са свързани с тревожност. Следните знаци ще помогнат за това.
1. Имате алекситимия – състояние, при което човек не може да разграничи и назове както своите, така и чуждите чувства и емоции.
2. Страдате от хронично заболяване: Възможно е първите симптоми да са се появили в труден момент от живота ви, което е довело до безпокойство, което по-късно е прераснало в хронични здравословни проблеми.
3. Не споделяте преживяванията си с другите. Ако не се чувствате комфортно да правите собствените си чувства предмет на обсъждане, може да имате безпокойство.
4. Избирате нездравословни начини (алкохол, тютюнопушене и т.н.), за да се справите с огромния стрес.
5. Не познавате нуждите си. От своя страна, ако не разбирате от какво се нуждаете, как можете да знаете какви емоции изпитвате, когато не го получавате?