Нека не крием, че този ритуал за красота има много повече положителни качества, но ние се фокусирахме върху най-важните, след като научихме за които, е много трудно да се откажете от удоволствието да се отпуснете в банята.
Един от най-простите ритуали за облекчаване на стреса и подобряване на здравето, без да излизате от дома, е магнезиевата вана. Много хора знаят много повърхностно за ползите от него, ние решихме да се задълбочим в този въпрос под стриктното ръководство на експерт, който подреди всичко.
Какво е магнезий?
Магнезият е както минерал, така и електролит, който участва активно в повече от 300 функции на тялото, като регулиране на сърдечната честота и кръвното налягане, активиране на мускулите и нервите, поддържане на здрави кости и стави, нормализиране на нивата на захарта, понижаване на лошия холестерол, производство на енергия и дори репликация на ДНК.
Въпреки че клиничният дефицит на магнезий е рядък, много от тях може да имат ниски нива. Това обикновено е свързано с диета, някои заболявания или проблеми със стомашно-чревния тракт и храносмилателни разстройства, които засягат усвояването му. Очевидните симптоми включват: умора, мускулна слабост, спазми и крампи, изтръпване, високо кръвно налягане, неправилен сърдечен ритъм, остеопороза. За щастие магнезиевият дефицит може да бъде коригиран за кратък период от време чрез хранене и релаксиращи бани.
Какви храни съдържат много магнезий?
Ако имате недостиг на магнезий в тялото си, тогава не е нужно да се втурвате стремглаво към басейна, премахвайки всички храни и оставяйки само онези, които са богати на този минерал. Запомнете: диетата винаги трябва да бъде разнообразна и балансирана. Затова постепенно увеличавайте процента на ястия с магнезий, но те не трябва да преобладават.
По-конкретно, магнезият е най-висок в печени тиквени семки, семена от чиа, бадеми, спанак, бобови растения (особено черен боб), соя и краве мляко, пълнозърнест хляб, риба тон, авокадо, картофено яке, банани и черен шоколад.
Какви са ползите от баните с магнезий?
Проведени са редица научни изследвания, които доказват, че усвояването на магнезий през кожата е много ефективно и дори по-добро, отколкото през стомашно-чревния тракт, тъй като намалява потенциалните проблеми при приема на орални добавки. Например, това се потвърждава от учени от университета в Бирмингам, които проведоха експеримент, в който установиха, че ако приемате магнезиева вана с известна редовност, оставайки в нея 12-15 минути на сесия, концентрацията на магнезий в тялото ще се увеличи няколко пъти – за което кръвните изследвания потвърдиха.
Нека да преминем към най-интересната част, а именно полезните свойства на магнезиевата вана. И така, какво може да направи тя?
Облекчава мускулното напрежение и спазми, което е особено важно след продължителна или интензивна физическа активност, както и при заседнала работа.
В комбинация с обвивки с водорасли подобрява липолизата (разграждането на мазнините), което води до загуба на тегло и намаляване на обема на тялото при тези, които имат излишни мазнини.
Овлажнява и се грижи за здравето на кожата, плюс лекува и облекчава възпалението – идеално за псориазис.
Перфектно успокоява нервната система , така че този ритуал е буквално показан при неврологични проблеми или когато една стресова ситуация отстъпи място на друга.
Успоредно с успокояването, има пълна релаксация , която спомага за неутрализиране на тревожността, мигрена и главоболие , както и здрав и дълбок сън . И приятен бонус – на сутринта се чувствате пълни със сила и енергия.
Моля, имайте предвид, че магнезиевите бани имат кумулативен ефект, така че не трябва да очаквате чудеса от тях след едно потапяне. Въпреки че все пак ще го почувствате, отпускайки се и потапяйки се в прегръдките на Морфей за броени минути.
Каква е разликата между магнезиевите люспи и английските соли?
Английската сол е съединение на магнезиев сулфат, състоящо се от магнезий и сулфат, докато магнезиевите люспи са магнезий и хлорид с по-висока и по-чиста концентрация на първия. Люспите също се усвояват по-добре от тялото и се разтварят по-лесно и бързо във вода от солите на Epsom, така че е необходимо по-малко за баня.
Как правилно да вземете вана с магнезий?
Най-важното нещо, което трябва да запомните е, че водата не трябва да е по-висока от 38 градуса, тоест да не е вряща вода, в противен случай всички полезни свойства на този минерал ще бъдат сведени до минимум.
Докато ваната се пълни, добавете няколко шепи сол или магнезиеви люспи (2-3 са достатъчни) и изчакайте да се разтворят напълно. След това започнете своето гмуркане. Между другото, можете да се потопите напълно стремглаво, дори е по-добре и по-здравословно.
В магнезиева вана трябва да останете не повече от половин час, а най-добре 15-20 минути. Това е напълно достатъчно магнезият да влезе в тялото през кожата и да започне своята работа.
След баня не забравяйте да вземете душ с хладка вода, без да използвате гелове или други препарати.
Още един нюанс: когато се подсушавате, не търкайте, а потупвайте кожата си с кърпа. И игнорирайте такава стъпка от вашата рутина за красота като нанасянето на крем или лосион.
Повтаряйте този ритуал веднъж на два до три дни. За по-траен резултат вземете курс – 10-12 сесии със същата честота.
Не забравяйте да изпиете чаша вода, билков или зелен чай преди и след такава баня. Това е необходимо за попълване на загубата на течности в тялото, както и за ускоряване на детоксикацията и заздравяването.
Кой е противопоказан за бани с магнезий?
Всъщност, въпреки всичките си предимства, тази процедура, дори и у дома, има противопоказания. Те включват: ниско кръвно налягане, предразположение към тромбоза, разширени вени. За да премахнете негативните последици от този ритуал, не забравяйте първо да се консултирате със специалист.