Самочувствието е най-важният аспект от психологическото състояние на човека, който влияе върху отношението му към себе си, другите и живота като цяло.
Важно е да можете да разпознавате признаците на ниско и високо самочувствие, за да коригирате своевременно отношението си към себе си и другите, както и да разберете как личните характеристики могат да повлияят на качеството на живот и личните постижения.
Мисли какво ще си помислят другите за него, страхува се от критика и осъждане от страна на другите
Ето защо такива хора по-често избират интересите на други хора, а не своите собствени, и следват съветите и инструкциите на други хора. Те вярват, че другите хора са по-добри, те знаят повече и ние трябва да правим това, което те казват.
Няма вътрешна опора и самочувствие, няма разчитане на собственото мнение, няма доверие в себе си. Те винаги живеят с поглед към околните, сякаш непрекъснато се оглеждат в търсене на одобрителен или критичен поглед.
Те постоянно се нуждаят от някой, който да им „позволява“, да „одобрява“ тяхното мнение и избор. Те често водят приятелите си със себе си на пазаруване, за да им помогнат да решат даден артикул, когато вземат някакво решение – съветват се и с роднини и приятели.
Критичност и самокритичност, прекомерна оценка на себе си и другите
Желанието да „разпространиш гниене“ върху себе си със или без причина. Например, когато нещо не върви, както сте планирали, вътрешен глас казва: „Е, как така? Не можех ли да се постарая повече?“, „Е, както винаги“ и подобни неща.
Това включва и критика и оценка, обсъждане на други хора. Когато видите недостатъци в други хора и започнете да ги обсъждате и осъждате, това винаги е признак на ниско самочувствие.
Толкова съм несигурен, че ми е по-лесно да омаловажавам, да съдя друг човек и по този начин да се чувствам малко по-хладен.
Те не знаят какво искат
Невежеството на вашите желания също говори за ниско самочувствие, тъй като вътре има толкова силен страх и съмнение в себе си, че е трудно дори да разберете какво искате и като цяло да си позволите да искате нещо.
Липсата на желания показва, че човек живее живота на друг и служи на желанията на другите. Всичко това са последствията от липсата на вътрешно ядро и ниската самооценка.
Страх от нови неща, нова работа, нови места, дейности и събития
Всичко ново предизвиква безпокойство и отхвърляне, постоянни съмнения относно правилността на решението.
Неуверените хора се страхуват да не направят грешки, затова се опитват да не опитват нови неща, да не започват нищо и да не се включват в нови проекти.
За тях е трудно да сменят работата си, да се запознаят с нови хора, да говорят публично или да започнат собствен бизнес.
Повишена тревожност
Постоянната тревожност, безкрайните съмнения и несигурност също показват ниско самочувствие.
Когато човек се тревожи с повод или без повод, той се чувства като в безтегловност, не чувства опора и самочувствие.
Постоянното безпокойство изтощава човек, така че е особено важно да работите върху самочувствието си и да култивирате самооценката си.