Животът ни е пълен с възходи и падения. В някои моменти се чувстваме „на върха“, в други се опитваме да се справим със стреса, тъгата и безпокойството. И това е добре. Решаването на всеки отделен проблем обикновено не изисква контакт с психолог. Въпреки това, идеята, че терапията е необходима на тези, които вече са на ръба или в тежка депресия, е дълбоко погрешна и често води до нежелани последствия. И така, кога трябва да посетите психолог? Как да разбереш кога е време? Отговаря психологът Владимир Богданов .
1. Загуба на контрол над емоциите
Неспособността да се справите самостоятелно с емоции като гняв, безпокойство, негодувание, разочарование, отчаяние и т.н. – списъкът е много обширен. Това може да показва проблеми с психичното здраве.
Ако тези емоции буквално ви пречат да живеете нормално (да спите, да работите, да общувате с другите), ако чувствате, че качеството на живота ви се влошава, значи е време да потърсите помощ от психолог. Ако под въздействието на една или друга емоция у вас се появят мисли за безсмислието на съществуването или смъртта, имате нужда от незабавна помощ.
2. Желанието да се „хване“ проблема
Опитът да се почувствате по-добре чрез храна или алкохол може да означава, че способността на ума ви да се саморегулира трябва да се коригира. Когато за първи път се опитате да „изядете“ безпокойството или тъгата, трябва да се консултирате с психолог, в противен случай желанието да се поглезите може да се превърне в пристрастяване, с което ще бъде много по-трудно да се справите.
3. Постоянно влошаващи се отношения с близките
Това обикновено е следствие от факта, че сте изпитвали силен стрес от дълго време или сте спрели да се справяте с емоциите. Честите и безпричинни кавги с близките, опитите да излеете негативните си емоции върху тях, чувството на продължителен гняв или негодувание към някого може да са индикатор, че имате нужда от психологическа помощ.
4. Скръб или травма
Смърт на любим човек, развод или раздяла след дълга връзка, случаи на насилие, тормоз, сериозно заболяване – всичко това може да причини психологическа травма, с която често е невъзможно да се справите сами. Консултацията с психолог в този случай ще помогне не само да разберете чувствата си и да ги преживеете по правилния начин, но и да намерите здравословни изходи от тази или онази ситуация.
5. Неспособност за водене на нормален начин на живот
Често травматични преживявания, фактори на околната среда или нашите собствени чувства ни принуждават да се откажем от обичайния си начин на живот, да променим сферата си на дейност или да избягваме срещи с хора, с които ни е било приятно да общуваме в миналото.
Неразбирането как да живеете в дадените обстоятелства, опитвайки се да поемете повече отговорности, отколкото можете физически да понесете, може да означава загуба на контрол върху собствения ви живот. Психологът ще ви помогне да възвърнете този контрол и да изградите правилната система на взаимоотношения с външния свят и хората.
Всеки житейски проблем, всеки междуличностен или вътрешен конфликт може да бъде честно и открито обсъден с професионалист, без страх от осъждане или други негативни последици за себе си.