Често хората контролират качеството на продуктите, когато готвят у дома, но въпреки това допускат кулинарни грешки. Това може да доведе до нездравословно ястие.
Прекомерна употреба на масло
Маслото и олиото могат да подобрят вкуса и да предотвратят залепването, но добавят калории към ястието и водят до нездравословни мазнини.
Диетологът Минди Рот каза, че е най-добре да изберете варианти с масло като зехтин или авокадо.
Една супена лъжица масло осигурява приблизително 120 калории и 14 грама мазнини. Яденето на повече мазнини от необходимото може да увеличи риска от състояния като висок холестерол или сърдечно-съдови проблеми.
За да намалите употребата на масло, следвайте тези съвети:
За пържене или печене използвайте силиконова подложка или хартия за печене
използвайте бутилки със спрей. Това ще ви позволи да контролирате количеството масло, което използвате. Те осигуряват същите ползи за здравето, но с по-малко калории на порция (около 5-10 калории на спрей). Това е добър вариант за леко намазване на тигани или добавяне на тънък слой към печени зеленчуци.
Използвайте по-здравословни методи за готвене. Печенето на грил и печенето използва по-малко масло от пърженето.
Използване на тефлонови тигани с незалепващо покритие
Тефлоновите тигани с незалепващо покритие могат действително да отделят химикали, известни като PFAS, ако се нагряват при високи температури за дълги периоди от време или ако покритието е надраскано.
PFAS са известни химикали, които имат потенциални връзки с множество здравословни проблеми, включително хормонални смущения, рак и сърдечно-съдови заболявания.
По-безопасна алтернатива на съдовете с незалепващо покритие са тенджери и тигани, изработени от чугун, керамично покритие или неръждаема стомана.
Използване на нискокачествени съставки
Готвенето у дома ви дава свободата да използвате качествени съставки, за да направите здравословна храна.
Използването на нискокачествени мазнини и силно преработени масла от семена за сотиране, пържене и приготвяне на винегрети е типична кулинарна грешка.
Тези храни не съдържат мастноразтворими витамини и имат почти никакъв вкус или текстура. По-добре е да използвате зехтин, висококачествено масло, топени животински мазнини, масло от авокадо и кокосово масло.
Неправилно почистване на чугунени съдове
Готвенето с чугунени съдове има предимството на високо запазване на топлината, което гарантира отлично запичане и покафеняване.
Освен това такива съдове са издръжливи, но ако не се почистват и поддържат правилно, чугунът става вреден за здравето.
За да се възползвате напълно от предимствата на чугуна, той трябва да се измие и почисти старателно.
Смилане на зеленчуци
Яденето на зеленчуци е добър начин да си набавим основните витамини и хранителни вещества, за които тялото ни жадува. Преваряването им обаче е грешка, която трябва да избягвате.
Това намалява съдържанието на витамини и минерали в зеленчуците. Уверете се, че зеленчуците запазват живия си цвят. Ако започнат да потъмняват, най-вероятно са препечени.
Добавяне на твърде много сол
Лесно е да консумирате твърде много сол, защото тя се намира в почти всяка храна.
Американската сърдечна асоциация казва, че не трябва да консумирате повече от 2300 милиграма на ден.
Твърде много сол във вашата диета може да увеличи риска от високо кръвно налягане и други заболявания. Твърде много сол може да бъде вредно за вашето здраве и да доведе до подуване на корема и задържане на течности, както и да натовари бъбреците ви да филтрират солта.
Освен това твърде много сол във вашата диета може да доведе до дехидратация, тъй като солта изтегля водата от клетките ви. Когато тялото е дехидратирано, това засяга функцията на органите и може да причини умора, главоболие и лошо храносмилане.
За да подобрите вкуса на храната и да избегнете използването на сол, трябва:
използвайте билки и подправки: пресни или сушени билки (босилек, мащерка, розмарин, кориандър) и подправки (кимион, куркума, чесън на прах, червен пипер). Те могат да добавят богат вкус без много сол.
Опитайте киселинни съставки: няколко капки лимонов сок или оцет могат да подобрят вкуса и да намалят нуждата от допълнителна сол.
добавете овкусени съставки като лук, чесън, праз. Опитайте да карамелизирате лука или да изпечете чесъна за още повече вкус.
използвайте зеленчуков или пилешки бульон с ниско съдържание на натрий, когато правите супи, яхнии, ризото или сосове
Струва си постепенно да намалите количеството сол, което консумирате, което ще позволи на вкусовите ви рецептори да се приспособят и ще ви помогне да се насладите на по-естествени вкусове в храната си.