Дори не забелязваме как някои навици разрушават живота ни. Те изглеждат незначителни, но в действителност отнемат енергия, радост и възможности. На какво да обърнете внимание и как да поправите всичко?
Животът би могъл да бъде по-ярък и по-прост, ако не бяха навиците, които подсъзнателно ни тровят отвътре . Свикваме с тях, смятаме ги за „норма“, а после се чудим защо не чувстваме щастие, хармония и сила.
Ето 7-те най-често срещани токсични навика , които крадат енергията ви и ви пречат да живеете най-добре.
Притеснение за неща, които не могат да бъдат променени
Хабенето на енергия за миналото, мненията на други хора или провалите е безполезно. Мислете не за това, което е било, а за това, което може да се направи сега. Времето не стои неподвижно, то тече, а с него и вашият живот. Точно в този момент все още мислите за миналото.
Какво ще помогне? Оставете миналото в миналото, опитайте се да гледате само напред. Записвайте малки победи и радости всеки ден. Наслаждавайте се на всеки ден от живота си.
Отлагане на живота за по-късно
— Почакай още малко и всичко ще бъде наред. В действителност идеални условия никога няма да съществуват. Или действайте сега, или рискувате да останете на мястото си години напред. Най-лошото е, когато чакате години, за да направите нещо, което може да бъде решено за няколко часа или дни. И когато това се превърне в навик, попадате в капана, наречен отлагане. Води до безпокойство, стрес и неспособност за справяне с работното натоварване.
Какво ще помогне? Започнете с малки стъпки – направете списък със задачи за днес и ги изпълнете веднага. И така е всеки ден.
Толерирайте токсични хора
Драматичните познати, манипулаторите, тези, които ви карат да се чувствате виновни или недостатъчно добри, не са вашите хора. Те дърпат надолу. Но винаги има избор и можете самостоятелно да управлявате живота си и хората около вас.
Какво ще помогне? Помислете кой от вашия кръг ви дава позитивизъм и с кого всяка среща завършва с тъга и умора. Опитайте се да прекарвате повече време с първия и по-малко с втория.
Опитвам се да угодя на всички
Колкото повече се опитвате да направите всички щастливи, толкова по-малко сте щастливи. Никой няма да оцени вашата жертва така, както си мислите. Стремежът към перфекционизъм е добър, но няма идеални хора и е невъзможно да се направи „добро“ за всички.
Какво ще помогне? Позволете си да правите грешки, научете се да казвате „не“ на неща, които са ви неудобни, не ви дават сила или които просто не искате да правите.
Убеждавайки се, че „още не е време“
Често страхът е маскиран като извинения: „Още не съм готов“, „Липсва ми опит“, „Трябва да изчакам малко“. Но истината е, че никога няма да има идеален момент. И ще има само разочарование, че сте прекарали толкова много време в съмнения.
Какво ще помогне? Изберете целите си и ги постигнете. Например, през март трябва да се научите да карате колело, а през април най-накрая ще получите нова прическа, ще се запишете на курс и ще актуализирате автобиографията си.
Обезценете успехите си
Ако постоянно си мислите, че „това е просто случайност“ или „това все още не е истинско постижение“, тогава животът ви винаги ще изглежда недостатъчно добър. Този навик се нарича още „синдром на самозванеца“ и най-лошото е, че подобни мисли подкопават самочувствието и ви пречат да продължите напред.
Какво ще помогне? Водете си бележник за напредъка и записвайте успехите си всеки ден. Всякакви, дори най-малките и най-обикновени. Това ще ви помогне да осъзнаете, че всъщност правите много.
Пренебрегване на здравето
Чести настинки, болки в гърба, зъб, който ви боли от месеци, умора всеки ден – всичко това ви пречи не само да функционирате нормално ежедневно, но и като цяло разваля цялото ви възприятие за живота. Как да се радваш за нещо или да постигнеш нещо, ако се разпадаш на всяка крачка, а от умора имаш само едно желание – да лежиш и да не мърдаш.
Какво ще помогне? Дишайте чист въздух – започнете с кратки разходки, пийте много вода, оправете диетата и съня си, незабавно си запишете час за лекар и се прегледайте.