Повечето конфликти с близки рано или късно завършват с помирение и това е страхотно. Когато и вие, и вашият партньор се охладите и можете да говорите спокойно, можете да се опитате да разберете причините за кавгата, да се помирите напълно и да решите как да предотвратите подобни ситуации в бъдеще. Ето някои фрази, които могат да помогнат с това.
1. Моля, кажете ми какво ви ядоса
Може би все още не разбирате защо вашият партньор е ядосан, разстроен или обиден. Това е естествено: ако разбирате мотивите на другия, едва ли бихте се карали. Но ако сега искрено искате да разберете как изглежда ситуацията от страна на любим човек, трябва просто да попитате за това. И разберете от партньора си каква той вижда като причина за конфликта.
Задайте въпроса спокойно, в противен случай кавгата може да не приключи, а по-скоро да пламне с нова сила. Ако наистина искате да погледнете конфликта през очите на друг, а не отново да започнете да го упреквате за нещо, този въпрос може да се превърне в стъпка към помирението.
2. Вашите желания са разумни и разбираеми
Научихте как човек вижда ситуацията от своя страна. Може би сте чували аргументи, с които можете да се съгласите. Кажете го директно.
Например вашият партньор казва, че за него е проблем, че носите слушалки през цялото време. Ако трябва да ви каже нещо, той го повтаря два или три пъти – иначе не чувате. Дълго време не му харесваше и накрая избухна.
Ако мислите, че един ден и на вас ще ви писне да не ви чуват, признайте си. Можете просто да кажете: „Да, разумно е желанието да почувствате, че към вас се отнасят внимателно. За мен също би било неприятно да продължавам да повтарям вече казаното.” Е, тогава двамата можете да помислите как да избегнете подобни недоразумения в бъдеще. Например, съгласявате се за сигнал, след който веднага ще махнете слушалките си.
3. Ядосан съм, защото…
Вашият партньор не знае как виждате какво се случва. Той може да ви каже какво не му харесва, но в същото време не забелязва какво смятате за проблем. Затова трябва да обясните как изглежда ситуацията от ваша гледна точка.
Например в историята със слушалките можете да съобщите, че най-добрият начин да се отпуснете след работа е да слушате музика. Но не искате да увеличавате силата на звука на пълна сила, за да не ви безпокоят. Защото знаете: той обича тишината. И те заболя, че той никога не е говорил за проблема преди кавгата, но днес изведнъж избухна. В резултат на това конфликтът започна неочаквано за вас.
Кажете всичко, което смятате за необходимо, но се опитайте да го направите правилно. Говорете спокойно и любезно. Вашата задача сега не е да спечелите състезанието „кой може да излезе с най-много обвинения срещу другия“, а да споделите един с друг вашето виждане за проблема.
Запомнете три прости правила:
Говорете само за днешната ситуация. Не си спомняйте какво се случи вчера или миналата есен – не е необходимо.
Използвайте „аз съобщения“ вместо „вие съобщения“. Тоест, кажете: „Чувствам се зле… / Разстройвам се… / Трудно ми е да контролирам гнева си, защото…“ И се опитайте да избягвате фрази като „Ти си виновен, ти винаги разваляш всичко“. Освен това не трябва да използвате обвинителен език: „Говориш пълни глупости! Трябва да се научиш на учтивост!“ В противен случай кавгата ще продължи.
Дайте конкретни факти. Не трябва да казвате: „Ядосан съм, че усещам вашето безразличие, но изобщо не виждам грижа или внимание“. Подобни обобщения само ще поставят партньора ви в отбранителна позиция и със сигурност няма да помогнат за разрешаването на разногласия. По-добре е така: „Разстроен съм, че веднага започвате разговор за слушалки с писък.“
Вторият и третият принцип също са добри, защото правилното Аз-послание е трудно да се формулира в състояние на гняв или негодувание. Това означава, че ще имате основателна причина да се успокоите и да погледнете трезво на ситуацията.
4. Не исках да те обидя
Едва ли всеки от вас спокойно си е поставил за цел да удари другия възможно най-силно. Най-вероятно и двамата не сте имали намерение да нараните любимия човек. Също така си струва да кажете, че не сте искали да навредите на партньора си. Това ще помогне както мислено да намалят щитовете си, така и да разтиснат юмруците си.
Ако искате да чуете подобни думи от партньора си, попитайте го за това. Можете също да кажете: „Нямах намерение да те нараня. И вие, нали?“ Ако любим човек потвърди, че няма камък в пазвата си, и двамата ще почувствате облекчение. Това ще ви помогне да се гримирате по-бързо.
Е, ако ви се струва, че партньорът ви говори неискрено за липсата на агресивни намерения, ще получите сигнал: нещо трябва да се промени във връзката.
5. Благодаря ви за…
Ако не сте имали финална битка, определено има за какво да си благодарите. Но след кавга хората много рядко правят това. Много хора смятат, че е по-добре да защитават собствената си позиция до последно и никога да не правят компромиси. Струва им се, че всяка стъпка към партньора им е признак на слабост. А също и сигнал, че техните интереси могат да бъдат пренебрегнати. Това означава, смятат те, че не трябва да ви благодарят, а да продължат да показват възмущението си.
Но опитайте да видите какво добро е направил вашият партньор в конфликтна ситуация. Например, той не продължи да ви крещи, а спокойно каза: „Ядосах се, че не отговаряш на съобщения в месинджъра през деня, а вечер едва вдигаш глава от лаптопа си, когато се появя в дома. А също и тези слушалки…” Благодарение на обяснението на партньора ви можете да се почувствате на негово място, да почувствате неговото разочарование. Вие го разбирате малко по-добре и това може да е от полза за връзката ви. Така че има за какво да благодарим.
6. Как мислите, че можем да решим проблема?
Или по-просто: „Какво мислите, че трябва да направим сега?“ Да намерите изход заедно може да бъде не само по-полезно, но и по-приятно, отколкото да се укорявате един друг. А въпроси като тези помагат да се превърне кавгата в конструктивен диалог.
След това трябва да изслушате партньора си, да предложите вашето решение и след това да обсъдите заедно как да разрешите проблема. Със сигурност имате собствена идея как да коригирате ситуацията. Но някой друг може да предложи изход, който не сте забелязали. А съвместното обмисляне понякога води до нови решения, за които никой от вас дори не е помислял преди. Добър начин да започнете тази дискусия е директно да попитате партньора си за мнението му.
7. Прости ми
Може би най-простата фраза. Ако разбирате, че не само вашият партньор, но и вие активно сте подкрепили кавгата, можете спокойно да се извините. И обещайте – преди всичко на себе си – да постъпите по различен начин следващия път.
Е, ако ви се струва, че все още сте 100 процента прави, но любимият ви не е, значи разговорът още не е приключил. Можете да се върнете към първата точка и отново да се опитате да видите ситуацията от гледна точка на друг.
Всички тези фрази могат да помогнат, ако това, което е важно за вас, не е временно затишие преди следващата буря, а стабилна връзка. Тези, които са изградени на основата на взаимен интерес и уважение.