По принцип режимът на изплащане на заплата е на две порции – аванс и остатък. За забавяне на плащането се счита както просрочие по изплащане на аванса, така и на останалата част от заплатата. Какво може да направите, ако ви се случи?
Законът е изцяло на страната на работниците и навременното заплащане
На първо място при такова просрочие имате право да напуснете работа без абсолютно никакво предизвестие. За да може да го направите, трябва да има забава в изплащането на дължими плащания. За забава се счита момента, когато парите са станали изискуеми и плащането не е изпълнено. Точните дати са вписани в договора, вътрешните правила и прочие.
Трябва да имате предвид, че КТ гарантира изплащане на заплата в размер на 60% от брутната трудова заплата, с минимум минималната заплата
Можете да си получите тези пари гарантирано, но остатъка ще остане дължим от работодателя, но ще тече и законната лихва. Тоест, ако работодателя изплаща тези 60%, той не прави нарушение и не можете да прекратите договора си без предупреждение.
От там нататък можете да се консултирате с адвокат и да заведете иск в съда
Обикновено отнема няколко заседания, за да реши съдът да нареди плащането на всичко неизплатено, заедно с разноските по делото и лихвите. Освен това, ако се наложи да прекратите договора си без предизвестие заради неплащане, работодателят дължи обезщетение на стойност брутната заплата за срока на предизвестието, ако трудовият договор е безсрочен. Ако е срочен, дължи размера на действително нанесените вреди.
Пълна информация може да намерите в следните членове на законите:
чл. 327, ал. 1, т. 2 от Кодекса на труда
чл. 270, ал. 2 от Кодекса на труда
чл. 245 от Кодекса на труда
чл. 221, ал. 1 от Кодекса на труда