На заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество правителството предложи линията на бедност да бъде увеличена от следващата година с 4,4 %, или с 22 лв. – от 504 лв. на 526 лв. В обсъждането на проекта участие взеха представители на синдикатите, бизнеса и правителството.
От 1 юни тази година социалните помощи и редица социални плащания се вързаха с линията на бедност. Тази линия търпи ежегодни промени по специална методика, като се определя по изследването на Евростат „Статистика на доходите и условията на живот“.
Бизнесът се обяви в подкрепа на предложението на кабинета, но синдикатите се възпротивиха. Те не одобряват конкретния размер, както и методиката за определяне на прага. Според тях, този показател трябва да е вързан с инфлацията, а не с данните на Евростат. Те са изчислили, че линията на бедност трябва да е 646 лв.
Анета, която над десет години работи в чужбина, се сблъсква с тежката родна реалност. Наемат я по програма като личен асистент с 4 часов работен ден, а заплащането ѝ е под 400 лв. месечно. Тя споделя, че парите на ѝ стигат за нищо.
Иван Коцев, пенсионер по болест, също има доходи много под линията на бедността. И той, както и Анета, разчитат на децата си, за да изкарат месеца.
По данни на Националния статистически институт (НСИ) 23% процента от българското население живее под линията на бедност.