Вече няма да плащаме в брой за саниране на блока. Парите ще се удържат от разликата, която се спестява, между старите сметки за ток и газ, които сме плащали и настоящите след санирането. Тази промяна ще се въведе на първо време за общински и държавни сгради, а после и за частните, пише Труд бг.
Министерството на енергетиката предостави за обществено обсъждане наредба, касаеща единствено публичните сгради. Така собствениците на тези сгради могат да сключват тристранни договори с гарантиран резултат.
Те ще са между притежателя на сградата, енергийното предприятие, което доставящо електричество или газа, и фирмата, която е извършила санирането.
Парите за санирането могат да бъдат предоставени от банка, с финансов инструмент, по европейски проект или смесено. Фирмата прави санирането, а собственикът на сградата плаща дела си от разходите разсрочено на енергийното предприятие, покривайки разликата между настоящите сметки за електричество и консумацията преди топлоизолацията.
На практика, собствениците на сградите си плащат досегашните сметки, а посредством разликата от спестяванията покриват сумата, която е похарчена за санирането.
Наредбата ще се обсъжда в рамките на две седмици.
Подобна наредба се очаква да се приеме и за частните жилищни сгради. Така ще се стимулира санирането, което в момента почти е спряло заради промяната на правилата и изискването за самоучастие при финансирането на санирането.
За момента интересът към втория етап на санирането е изключително слаб.
16 януари догодина е крайният срок за кандидатстване. Но хората загубиха интерес, след като се промениха условията за кандидатстване и въвеждане на изискването за 20% съфинансиране. При досегашното саниране собствениците не плащаха и стотинка.
Има и идея да се раздават ваучери на енергийно бедни домакинства за саниране на жилищата. Те трябва да покриват въпросните 20% самоучастие, които съседите трябва сами да осигурят.
Не е ясно как ще се реализира тази идея.