Шофьорите могат да са спокойни, че изискването за средна скорост няма да влезе внезапно скоро. Според това изискване, шофьорите могат да се глобяват на база на тяхната средна скорост, а не само на моментната. Бившият началник на КАТ Богдан Милчев, сега лидер на Института по пътна безопасност, каза какво се случва.
В България трябва ново разбиране за пътната безопасност
Някой да поеме отговорност, да се водят с отговорност институциите. Да има организация на движението, която се занимава с маркировката и знаците по пътя. Той казва, че решението да се глобява и за средна скорост може би не е правилния подход – възпитаване на шофьорите чрез глоби и контрол.
Казва, че през 2012-2013 година, когато са сложени камери, има около 300 хиляди нарушители на година, конкретно превишили скоростта. Сега надвишават 1 милион. Трябва промяна във философията. Чрез средата.
Трябва камерите да са сложени на конкретни места – с по-голям риск от катастрофи
МВР няма капацитет откъм администрация да обработва повече фишове от сега. Вече е късно да се хващаме за средната скорост, трябват други мерки. Около 50% от електронните фишове никога не се плащат, добавя той. Руши се дисциплината. Плаща този, който е съвестен, или е на зор. Не генерално серийните нарушители, така наречените джигити. С тях трябва да се работи по друг начин.