Архитект Веселин Веселинов обяви как можем да се отопляваме за 20 лева на месец, дори в трудни икономически времена. Той е сертифициран дизайнер на пасивни сгради, които според него са отговорът на този въпрос.
Тайната е в използването на естествени материали
Това са неща като вар, коноп, глина. Едновременно ще имаме функционалност, естетика и комфорт, но и енергийна ефективност. Той смята, че немският стандарт за пасивни сгради е най-добър.
Когато използвате естествени материали, те регулират микроклимата в дома и поддържат оптимални условия за живот – 50% влажност и 20 градуса температура. Глината може да събира топлина през деня и да я отделя вечерта. Чрез нея правим така наречената дишаща стена. В същото време сламата и глината, освен с перфектни свойства, са най-евтините строителни материали.
Естествените материали освен това абсорбират вредните емисии
Пасивните сгради освен това са устойчиви на плесен, мухъл и други подобни гадости. Много са издръжливи на земетресения. Конструкцията се прави от дърво, което придава устойчивост чрез лекота и пластичност.
За създаването на изолация от слама се използва 100 пъти по-малко енергия спрямо ватата и 500 пъти спрямо стиропора.
Освен това, с естествени материали може да се постигне много висока скорост на строеж. Всеки може да строи чрез сламени бали, копове или плетарки. Може да се използва и модулно строителство, при което ползваме готови модули или пана от естествени материали.