Учените са установили, че столетниците обръщат внимание не само на качеството на храната, но и на диетата си.
Китайската диететика се появи много преди нашата ера. Но въпреки такава древна възраст, той все още е популярен днес.
Още лекарите в древен Китай са посочили връзката между биоритмите и диетата.
Китайските диетолози обясняват, че вътрешните процеси в организма се активират в определено време и съвпадат със слънчевия ритъм. Ако приемът на храна съвпада с този циркаден ритъм, тогава тялото работи хармонично.
Според тези закони човек трябва да закусва от 7.00 до 9.00 сутринта. По това време стомахът най-добре усвоява протеините. Според лекаря закуската, която се случва по това време, трябва да съдържа протеини.
Като източник на протеин за закуска е добре да се ядат яйца, риба, извара, сирене, пастет от черен дроб, както и киноа и елда (рекордьори сред зърнените култури по съдържание на протеини).
Обядът трябва да бъде планиран за периода от 13.00 до 15.00 часа, когато тънките черва се активират. Менюто трябва да бъде балансирано по отношение на протеини, мазнини и въглехидрати.
Но е по-добре да планирате вечеря от 17.00 до 19.00 часа През този период бъбреците работят активно, така че трябва да ядете по-малко месо и да не злоупотребявате с пикантни храни. Преяждането ще се отрази негативно на функционирането на далака и стомаха. Според древните китайски правила спазването на диета според биоритмите позволява на хората да живеят до дълбока старост.