Преждевременното износване на организма има шанс да бъде предотвратено чрез намаляване на броя на т.нар. стареещи клетки в организма и чрез въздействие върху работата на микробите в червата. За това говори диетологът Лиза Афинска в своя телеграмен канал, позовавайки се на заключенията на учените. Сега има три основни продукта, които представляват особен интерес за изследователите по отношение на удължаването на живота.
Факт е, че с течение на годините в човешкото тяло се натрупват стареещи клетки, които са загубили способността си да се делят.
Те не умират, а вместо това предизвикват възпалителен процес в други – все още здрави – клетки. В борбата с тях флавонолът, известен като фисетин, е показал ефективност. Той се съдържа в ягодите. Отбелязва се, че гризачите, които са получавали фисетин, са живели с 10% по-дълго и по-рядко са страдали от болести, свързани с възрастта.
Освен това сулфорафанът, който активира пътя NRF2, е показал впечатляващи резултати. Последният контролира повече от 200 гена, които са отговорни за противовъзпалителните и антиоксидантните процеси. Най-много сулфорафан се съдържа в кълновете от броколи (главата зеле е по-малко полезна в този смисъл).
И третият продукт е нарът. Той съдържа елагитанини, които имат специален ефект върху чревните микроби. Последните започват да превръщат елагитанините в уролитин А. Подобни промени в червата показват положителни резултати.
„Уролитин А може да удължи живота на животните. Наскоро започнаха да изследват ефекта върху хора“, коментира лекарят заключенията на изследователите.
В обобщение си струва да се обърне внимание на два нюанса още веднъж. Първият е, че представените продукти са изследвани основно върху животни, но резултатите са интересни. И второ, един от най-важните фактори за дълголетие е здравословното хранене като цяло, редовната физическа активност и поддържането на здравословно тегло.