Интересна е историята на един от най-посещаваните и до ден днешен пазари в Плводив – Четвъртък пазара. Във фейсбук групата пловдивчанка напомня защо се нарича така и каква е неговата история:
Четвъртък пазара е най-старото тържище в Града под тепетата и има сведения, че е на повече от 350 години.
Пазарът в миналото заемал голяма площ. През XVII век един от управителите на Пловдив отговарял за реда на целия пазар. Отделните видое стоки се продавали на строго определени места, кантарите на търговците редовно се проверявали, а охраната била поверена на специален отговорник.
По установена незнайно откога традиция пазарът при моста на Марица се провеждал само в четвъртък. Продажбата един-единствен път седмично била наложена от търговците.
След Освобождението пазарът останал на старото си място. Сергиите се намирали точно насред „магистралата“ между София и Цариград. Защото мостът бил единствен в града и през него преминавало цялото движение.
Макар че все още нямало автомобили, а файтоните били най-бързото превозно средство, произшествията зачестили. Чашата преляла на 24 юли 1893 г., когато една каруца прегазила дете между сергиите. Три дена по-късно общинарите решили, че това повече не може да продължава. Така пазарът напуснал мястото, заемано от векове и се прехвърлил на днешния площад “Съединение“, пишат от Почивка Блиц.
Това било най-калното място в Пловдив. Едва през 1901 г. кметът Христо Танчев се заел да насипе чакъл и пясък, за да създаде малко по-добри условия за продавачи и купувачи.
През 1925 г. обаче било решено точно на това място да се издигне паметник на Съединението, а част от сергиите били изместени пред днешния Дом на младоженците и околните улици. Няколко години по-късно пазарът бил върнат на площада.
През април 1955 г. е наречен „Пловдивски кооперативен пазар“. Масите му са 1400 на брой и е имало още между 150-175 павилиона и дървени къщички. На самото тържище имало и няколко кръчми, където често освен за да се нахранят, пловдивчани се събирали и за да бистрят политиката.
На 26 септември 1986 г. Четвъртък пазар започва да работи на днешното си място върху площ от 3342 кв. м.