„Мисля, следователно съществувам“, е казал френският учен, математик и философ Рене Декарт. Ние също искаме това – да съществуваме, мислейки едновременно. Не е тайна, че за да поддържате мозъка си активен, трябва да дишате чист въздух, да правите редовни упражнения и да се храните правилно. Ако действията по първите две точки като цяло са ясни (търсенето на ресурси за тях е отделна тема), то последната изисква уточнение. Изброяваме какво трябва да ядете, за да поддържате паметта си във форма.
Семена/ядки
Олющването на семената се оказва много полезно. Те съдържат много витамин Е – той предпазва мозъчните клетки от увреждане, причинено от свободните радикали, което забавя процесите им на потискане и стареене. Семената също съдържат фосфолипиди и стероли – вещества, които могат буквално да удължат живота, да поддържат младостта и значително да подобрят човешкото здраве. Между другото, ядките също имат същите свойства. Е, ленените семена ще ви помогнат да консолидирате всичките си усилия: те са богати на алфа-линолова киселина (една от Омега-3 мастните киселини). Тази киселина от своя страна се използва за производството на DHA (докозахексаенова киселина), един от най-важните строителни материали за мозъка, и е отговорна за функционирането на зоната на мозъчната кора, отговорна за обработката на сензорна информация.
Какао
Какаовите зърна съдържат флавоноиди – специални антиоксиданти, които имат добър ефект върху областите на мозъка, отговорни за паметта и способността за учене. Известно е също, че забавят промените в мозъка, свързани с възрастта, така че парче шоколад с традиционната ви следобедна чаша чай е точно това, което лекарят е предписал. Естествено, шоколадът трябва да има високо съдържание на какаови зърна (поне 75%). По-добре е да пиете какао, направено от натурален суров прах, а не подсладен полуфабрикат.
Зелен чай
Зеленият чай е уникална напитка, която подпомага здравето на тялото и мозъка. Зеленият чай съдържа катехини, естествени антиоксиданти с антибактериални свойства. Те отблъскват атаките на свободните радикали, което означава, че забавят стареенето на тялото и помагат за предотвратяване на рак и „психични“ заболявания. Да не забравяме и съдържащия се в зеления чай кофеин, който активира мозъчната дейност и подобрява паметта.
Спанак
Ако сте забравили за това, тогава е напълно напразно. Спанакът, както всяка зеленина, е много полезен за тялото, но най-вече за мозъка. Съдържа лутеин, бета-каротин, фолиева киселина и витамини (по-специално витамин К) – като цяло всичко, което работи за активна работа и защита на когнитивните функции, които включват памет и внимание.
Яйца
Те са чудесен източник на холин, един от ключовите компоненти на клетъчните мембрани и важен участник в нейната работа. Холинът е в основата на производството на невротрансмитера ацетилхолин, който позволява на нервните клетки стабилно да изпращат и получават нервни импулси. Достатъчното дневно количество холин е ключът към добрата памет. Витамините от група В, които също се намират в яйцата, помагат за забавяне на свързаните с възрастта промени в мозъчните клетки.
Кокос
На почивка на екзотични острови се заредете с кокосови орехи – не само вкусен, но и здравословен деликатес. Кокосовият пулп и кокосовото мляко са наситени с мастни киселини ─ каприлова и лауринова, които спомагат за поддържането на мозъчните функции активни и предпазват мозъчните клетки от потискане. Между другото, диета, базирана на зеленчуци с кокосово масло, ще ви помогне бързо да отслабнете.
Боровинка
Боровинките са невероятно зрънце. Съдържа манган, който преди всичко насърчава зрението, поддържайки го на правилното ниво. Но втората спасителна функция на боровинките е стимулиране на мозъчната функция и подобряване на паметта. Това се улеснява от полифенолите, съдържащи се в зрънцето, витамините С и К и галовата киселина, която предпазва мозъчните клетки от стрес и дегенерация. Между другото, по отношение на защитата на умствените способности, боровинките лесно могат да бъдат допълнени с други „тъмни“ плодове – къпини, череши и череши.
Ябълки
Съдържа много полезни витамини. Не напразно британците имат поговорка, която гласи, че ако ядете по една ябълка на ден, няма да имате нужда от лекар (тук е моментът да си спомните за руските народни „подмладяващи ябълки“). Е, по-конкретно, ябълките съдържат антиоксиданта флавоноид кверцетин – той ни предпазва от загуба на памет и намалена мозъчна активност.